V posledních letech se stal Humpolec dějištěm několika vražda či pokusů i mezi zahraničními dělníky. Přestože současný i předchozí starosta veřejnost vždy uklidňovali, že se nemají čeho bát, i loňský rok jeden pokus o vraždu mezi cizinci přinesl.

Stalo se to 27. září v Humpolci mezi dvěma Rumuny. Jeden druhého pobodal, a kdyby mu lékaři včas nepomohly, tak by zemřel.

Zrušená diskuze

Lidé ve městě podobné případy vnímají stále citlivěji. Svědčily o tom i příspěvky na sociální síti humpolecké radnice po vraždě servírky. Radnice nakonec musela celou diskuzi skrýt a zrušit i přidávání dalších příspěvků k tomuto tématu.

„Je pravda, že jsme museli diskuzi zrušit, protože některé příspěvky už byly za hranou. Mluvil jsem o tom i na zastupitelstvu. Některé dokonce nabádaly k útokům na ubytovny s cizinci,“ uvedl pro Deník současný starosta Humpolce Karel Kratochvíl a dodal, že každé násilí ve městě vnímá negativně, vražda servírky jím pak doslova otřásla.

Snahu o mírnění emocí bylo tehdy vidět i na policii. Jakmile podezřelého tentýž den zadrželi, na svém twitrovém účtu vydali stručné, ale jasné sdělení.

„Kriminalistům se podařilo v odpoledních hodinách zadržet muže podezřelého z vraždy v Humpolci. Jedná se o českého státního příslušníka, který nemá trvalý pobyt v Humpolci.“

Radnice tuto informaci ihned překlopila na svůj facebook.

Ohledně bezpečnosti ve městě čeká starosta na podrobné policejní statistiky. Pokud jde o cizince, tak těch podle starosty ubývá i kvůli ekonomickým problémů firem. Na ty, kteří v Humpolci žijí by pak chtělo vedení města společně s jejich zaměstnavateli působit spíše preventivně.

„Měli jsme jednání se zástupci Valea a BJS jak lépe využít volný čas jejich zahraničních dělníků. Padl například návrh na společné fotbalové utkání,“ poznamenal Kratochvíl.

Manžel se k vraždě přiznal

Kromě vraždy v Humpolci, z níž byl obviněn Roman Fousek z Příbramska, který odmítl vypovídat, museli rozplétat vraždu ženy z Havlíčkova Brodu. Tu začala rodina postrádat poté, co odešla vyvenčit psa a už se nevrátila. Její tělo bylo nalezeno o několik dní později v rybníku mezi obcemi Habry a Kámen na Havlíčkobrodsku. Od začátku bylo jasné, že jde o vraždu a od začátku měli kriminalisté podezření na jejího manžela Otu Z., který se k činu přiznal. Loni 9. prosince mu havlíčkobrodský soudu prodloužil vazbu o další tři měsíce. Deník zjistili, že jde o bývalého agenta tajné služby.

Z vraždy bývalé taxikářky a obsluhy herny ve Žďáru nad Sázavou byl obviněn Martin Vosika z téhož města. Kriminalisté už případ uzavřeli a i státní zástupce už podal obžalobu k soudu. Vosika vinu popírá. Případ by měl začít řešit brněnský krajský soud v druhé polovině ledna.

Všem obviněným hrozí vysoké tresty. Do statistik vražd se počítají i pokusy o vraždy. Jeden takový případ se odehrál v Jihlavě loni v únoru. Čtyřiadvacetiletý Jindřich Souček už má soud za sebou. Za pořezání o čtyři roky mladší dívky na krku rozbitou lahví dostal třináct a půl roku. Trest už potvrdil i Vrchní soud v Olomouci.

Jako násilný trestný čin kriminalisté vyšetřují i nález kosterních ostatků u Rybníčku na Havlíčkobrodsku. Zda půjde o vraždu, zatím není jasné. Pokud ano, bude to šestý loňský případ.

Vysočinská mordparta se podílela i na objasňování dvojnásobné vraždy podnikatelského páru z Prahy. Jejich těla byla nalezena na dně přehrady Švihov. Z činu byl obviněn mladík z Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Zatím není jasné, kde se vražda stala. Jednou z variant je, že to bylo v pronajaté chatě u Hněvkovic, tedy na Vysočině.