Zjistili jsme i případ použití skutečné pistole, i když za poněkud nevhodné situace. Leták jednoho z armyshopů našel ve schránce pelhřimovský knihkupec Jaromír Vytopil. „Podle mě by se tyto zbraně vůbec neměly prodávat. Kromě sběratelů nebo vojenských nadšenců se mohou dostat do ruky i lidem, kteří by mohli mít nekalé úmysly," míní Vytopil.

„Nikdy nevíte, co koho napadne, a pokud vám někdo přiloží zbraň k hlavě, nepoznáte, jestli vás s ní může skutečně ohrozit, nebo jestli jde jen o neškodnou znehodnoceninu," dodává  Vytopil.

To připouští i Bojislav Pletánek z firmy Excaliburarmy, která teď s armádním výprodejem hostuje v Humpolci. „Ano, se znehodnocenou zbraní, ze které se nedá střílet ani simulovat její natažení, se dá „ohrožovat", ale to lze i s maketou pistole z hračkářství," reagoval Pletánek.

Podle něj znehodnocené zbraně kupují hlavně sběratelé a „nostalgici", kteří vzpomínají na vojnu. Pletánek se domnívá, že lupič těžko dá dva až čtyři tisíce za samopal z války, ale radši koupí plastovou maketu za 200 korun.

Redaktor Deníku výprodej navštívil a většinou muži zde kupovali hlavně oděvy a boty, tvořící i většinu nabídky.
Včera na výprodej zavítali i policisté.

„Dohromady jsme zkontrolovali 60 zbraní a 44 kusů granátů, které byly znehodnoceny dle vyhlášky. Při kontrole nebylo zjištěno žádné porušení platné vyhlášky," uvedl vedoucí odboru služby pro zbraně Josef Makovec.
Sporné ovšem bývá i použití legálně držené zbraně.

V sobotu držitel zbrojního průkazu použil zbraň na ochranu svého objektu ve Vlčetíně u Žirovnice. Majitel starého mlýna zbraň namířil proti muži, který vstoupil na jeho pozemek. „Majitel mlýna prováděl s řemeslníky rekonstrukci. Najednou na jeho pozemek vstoupil cizí muž. Majitel na něj namířil legálně drženou pistoli," popsala policejní mluvčí Hana Kotková.

Majitel si asi myslel, že dotyčný chce krást. Ten to popírá. „S kamarádem jsme šli obhlédnout vhodné pozemky ke koupi. Přišli jsme k mlýnu, majitel hned vytáhl bouchačku, a pak mě skoro hodinu nesmyslně držel pod krkem," říká Adam Míchal z Nové Včelnice.

„Na místo ihned přijeli policisté. V nepřehledné situaci začali mířit na muže se zbraní. Situace se ale brzy vysvětlila," dodala Kotková s tím, že policisté dali držiteli zbraně dýchnout.

„Nadýchal 0,30 promile alkoholu v dechu, tím porušil zákon o držení zbraně. Proto mu policisté zbraň na místě odebrali," upozornila Kotková. A muž, který na pozemek vstoupil bez souhlasu majitele, je stíhán za přestupek proti občanskému soužití.