Přesně to se stalo minulý týden ženě z Moravských Budějovic. „Ve středu ji kolem čtrnácté hodiny navštívili muž a žena světlé pleti, kteří se představili jako údajní elektrikáři, a provedli kontrolu stavu elektroměru. Přitom prošli celý dům. Po jejich odchodu majitelka zjistila ztrátu hotovosti a vkladní knížky," popsala událost zástupkyně vedoucího strážníka Městské policie Moravské Budějovice Hana Nixová.

Přestože podobných případů jsou média neustále plná, pořád je spousta nepozorných lidí, na které podobní podvodníci vyzrají.

„Oběťmi jsou osoby, které vzhledem ke svému věku mají sníženou schopnost obrany. Rovněž jsou to lidé velice důvěřiví. Je pro ně přirozené každému pomoci a neodmítat konverzaci i s neznámými lidmi," řekla mluvčí z vysočinského krajského policejního ředitelství v Jihlavě Jana Kroutilová. Současně upozornila, že obětí podvodníků se může stát každý.

Šetřila vnoučatům

„Často jsem viděla v televizi případy okradených důchodců. Četla jsem o tom v novinách. Říkala jsem si, jak jsou lidé hloupí, když se nechají napálit. Ještě pořád nemůžu věřit tomu, že jsem se obětí podvodníka stala i já. Peníze jsem šetřila pro vnoučata a syna, který je nutně potřebuje. Teď nemám nic," řekla jedna z okradených seniorek.

Pachatelé přicházejí za staršími osobami s již připravenou přesvědčivou legendou. Lest, pomocí níž se snaží do bytu dostat, mění podle situace.

Mezi nejčastější způsoby, které pachatelé při okrádání seniorů používají, patří poskytnutí nejrůznější služby. Chtějí použít toaletu, vodu k napití či do auta. „Jeden z nich pak odvede pozornost poškozeného hovorem a další vstoupí bez souhlasu majitele do domu, ve kterém hledá uložené peníze," vysvětlila postup zlodějů Kroutilová.

Často se také vydávají za pracovníka úřadu, který přichází vrátit nějaký přeplatek. Potřebuje vrátit a přitom zjistí, kde má oběť uložené peníze. Ty v nestřežený okamžik ukradne.

Řada z nich se také do telefonu lživě představí jako jejich příbuzní a požádají o půjčení peněz. Když dotyčného přesvědčí, řeknou, že nemohou přijít osobně a pošlou za sebe kamaráda.

Překvapení a drzost

Podvodníci jsou velmi vynalézaví a přesvědčiví. Mají většinou příjemné vystupování, jsou velmi komunikativní a vhodně oblečení. Při krádežích využívají momentu překvapení a své mnohdy až neuvěřitelné drzosti. Nevyvede je z rovnováhy téměř žádná situace.

„Zaznamenali jsme v minulosti i případy, kdy pachatel prohledával místnost, ve které ležel nepohyblivý senior. Pokud jsou pachatelé při krádeži přistiženi, využívají při útěku své fyzické či početní převahy a zastrašování," uvedla příklad Kroutilová. Pokud v blízkosti svého bydliště spatříte pohyb podezřelých osob, oznamte tuto skutečnost na linku 158.

„Jestliže se stanete obětí zloděje, okamžitě si zapište popis osoby a typ vozidla, jeho registrační značku a barvu. Nespoléhejte na to, že si budete všechno pamatovat. Při pátrání mohou tyto informace policistům výrazně pomoci," dodala Kroutilová.