„V neděli 3. května odpoledne jsme přijali oznámení o osobách, které se pohybující na motocyklech v katastru obce Sedlec.

Nehoda u Blatnice.
Krušné ráno s pomačkanými plechy. Na Třebíčsku se srazilo pět aut

Motocyklisté jezdili v lokalitě Národní přírodní rezervace Divoká Oslava a pokračovali ve směru na Vlčí Kopec v katastru Kladerub nad Oslavou,“ uvedla třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Na místo vyjela policejní hlídka, propátrala okolí, ale motorkáře už nenašla.

Poničené údolí řeky Oslavy.
Motorkáři řádili v přísně chráněném údolí Oslavy. Policie je jim na stopě

Policisté prověřili dostupné informace. Zajistili rovněž fotografie od náhodného svědka. „Případ šetříme jako porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Jeho ustanovení zakazuje vjíždět motorovými vozidly do národních přírodních rezervací,“ zdůraznila mluvčí.

Žádá všechny, kteří by mohli poskytnout informace k motorkářům na fotografii, aby se přihlásili na tísňové lince 158. „Policisté uvítají také jakékoli jiné informace, které směřují k objasnění případu,“ dodala.

Údolí řeky Oslavy

Národní přírodní rezervace Divoká Oslava

Na území je původní, přírodě blízká skladba lesů, které jsou ponechány svému vývoji. Roste zde například ohrožený řeřišničník skalní. Z hmyzích druhů lze v unikátním kaňonu řeky, kde jsou i suťoviště, spatřit brouky jako krasce dubového, páchníka hnědého, tesaříka obrovského (Cerambix cerdo), dále pak motýla přástevníka kostivalového. Ve vodě žije například zvláštní rybka vranka obecná.

Deník o případu informoval jako první. Náhodný svědek jízdy motorkářů vypověděl, že se chovali necitlivě k okolní přírodě, nelámali si hlavu s tím, kudy jedou a co ničí.

Z události byl velmi rozpačitý Václav Hlaváč z z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Jízdu motorek přímo v národní přírodní rezervaci jsme zatím na Vysočině neřešil,“ uvedl.

„Motorkáři projížděli nejpřísněji chráněným územím. Do unikátního prostředí národní přírodní rezervace je přitom povolen vstup pouze po značených cestách,“ zdůraznil Hlaváč.