„Podezřelý muž jel před druhou hodinou v noci ve vozidle Opel Astra ve směru k Náměšti nad Oslavou. Poté mu byl dán pokyn k zastavení vozidla. Na výzvy ale řidič nereagoval a místo toho se snažil ujet,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová. „Při jízdě muž strhával řízení do protisměru, aby ho policejní vozidla nemohla předjet. Dále do nich ve vysoké rychlosti najížděl a snažil se je vytlačit ze silnice,“ upozornila.

Třebíčští kriminalisté, se kterými při zásahu spolupracovala Speciální jednotka z Dukovan, však byli na odpor pachatele připraveni. „Na nebezpečné manévry řidiče bleskově a profesionálně reagovali a zvládli zákrok bez toho, aniž by došlo ke střetu vozidel nebo jejich havárii. Automobil Opel Astra zastavili a řidiče zadrželi,“ podotkla Jana Kroutilová.

Předcházelo tomu dlouhé a důkladné vyšetřování. Pachatele se podařilo dopadnout právě v době, kdy v automobilu převážel sáček s krystalickou látkou o hmotnosti více než 60 gramů. Podle kriminalistů se jednalo o pervitin. Prokázat to však ještě musí expertíza. Tam také zamířila krystalická látka, kterou následně policisté našli v bytě v Třebíči, kde má čtyřicetiletý muž bydliště.

Ze strany policistů nešlo o jednoduchý zásah. Nejenže se muž dopadení bránil, ale také měl u sebe plynovou pistoli. Díky rychlosti policejní akce ji však muž nebyl schopen použít.

Nyní už je ve vazbě, kam ho poslal soud, a na základě důkazů, které proti němu kriminalisté vznesli, bylo zahájeno jeho stíhání. „Muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále zločinu násilí proti úřední osobě spáchaného se zbraní, kterou bylo v tomto případě vozidlo,“ řekla zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality v Třebíči Miluše Vostalová.

Obviněný muž byl v minulosti soudně trestán už více než desetkrát, naposledy byl za drogovou trestnou činnost odsouzen v roce 2011 k nepodmíněnému čtyřletému trestu odnětí svobody.

Pachatel měl podle policejního vyšetřování distribuovat pervitin lidem v Třebíči i na jiných místech České republiky. Drogy zájemcům prodával, nabízel a někdy i daroval. Pervitin poskytoval dalším lidem přibližně od loňského podzimu. V minulém týdnu převážel pervitin nejspíš na dlouhou dobu naposledy. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let.