Podle policejní mluvčí Andreji Procházkové lapkové ukradnou vše, co jim přijde pod ruku. „I když si majitelé z chat většinu cenností odvážejí, v domcích i tak zůstávají věci, které se zlodějům hodí. Ať už je to různé nářadí, jako pily nebo vrtačky, tak i potraviny či alkohol,“ uvedla brněnská policistka.


Jak dodala, chaty se v zimních měsících často stávají útočištěm bezdomovců. „Ti tam přespávají třeba i několik nocí. Snědí a vypijí vše, co si majitelé neodvezou. Bývají to většinou trvanlivější potraviny a různé pálenky,“ řekla Andrea Procházková.


I příčina požárů


Bezdomovci si v rekreačních domcích často rozdělávají i ohně. „Přikládají si nalezenými fotografiemi či knížkami. Majitelům tak kromě hmotných škod způsobí v řadě případů i psychickou újmu. Lidé totiž kvůli nevítaným hostům přijdou o věci, k nimž mají citový vztah a které jsou spjaté s jejich nejbližšími,“ doplnila policistka.


Zloději a bezdomovci mohou také mnohdy za požáry chat, k nimž v zimě hasiči vyjíždějí. „Nevznikají pouze od ohňů, kterými si přitápějí, ale i od nedopalků, jenž v objektech pohazují,“ podotkla Andrea Procházková.

Co radí policisté chatařům
* zabezpečte si okna a dveře mechanickými zábranami a nejlépe objekt vybavte elektronickým alarmem s napojením do místa, odkud může přijet pomoc
* nezapomínejte na pojištění objektu proti krádeži i proti požáru
* pořiďte si fotodokumentaci cenných věcí pro případ jejich odcizení
* cennější věci odvážejte při dlouhodobějším opuštění rekreačního objektu do bezpečí
* rekreační objekt se vyplácí nepravidelně navštěvovat i v zimě – například uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly
* při podezření na vykradení nevstupujte do objektu a věc neprodleně oznamte policii; před příjezdem vyšetřovatelů po zlodějích nic neuklízejte