Dvě menší obce na Vysočině Rybníček na Havlíčkobrodsku a Kožichovice na Třebíčsku toho moc společného nemají. Kromě toho, že se nacházejí na periférii kraje. Kožichovice to mají blíže k Brnu, Rybníček k Pardubicím. Spojují je ale neobvyklé události. V jejich blízkosti byly nalezeny lidské kosrty. Po jejich vyjmutí bylo kriminalistům prakticky ihned jasné, že se lidé, kterým patřily, stali obětí násilného trestného činu. Oba případy zatím patří mezi takzvané policejní pomníčky.

Nález kostí u Rybníčku není nikterak starý. Na děsivý nález na kraji lesa narazil loni v polovině října „hledač pokladů“ s detektorem kovů. Kostra ležela v mělkém hrobě na kraji listnatého lesa. Hledač si nejprve všiml vyčuhující kosti ze země, až vzápětí mu došlo, že je zřejmě lidská.

Na místo okamžitě vyjeli kriminalisté i hasiči. Ti pak z mělkého hrobu vyhrabali celou lidskou kostru. S největší pravděpodobností se jedná o ostatky muže. V zemi byly mezi patnácti a dvaceti lety. V hrobě byla i pogumovaná textilie, do níž bylo tělo zabaleno. Státní zástupce z Hradce Králové Pavel Bužga Deníku Vysočina řekl, že případ prověřují jako těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, přičemž zatím není jasné, kdo je obětí a co se stalo.

„Ani po několika měsících se nepodařilo kosterní nález ztotožnit. Zatím nepomohla ani mezinárodní spolupráce,“ uvedl Pavel Bužga. Kriminalisté proto museli celý případ odložit. Podle Bužgy to ale neznamená, že by se o případ přestali zajímat úplně.

„Jde o formální postup. Pokud by se objevily jakékoli nové skutečnosti, které by mohly případ posunout, bude znovu otevřen,“ konstatoval Bužga.

Není vyloučeno, že oběť od Rybníčku mohl být cizinec, což kriminalistům komplikuje práci.

Jako zatím neřešitelný rébus se zdá být smrt muže, jehož kosterní ostatky vyhrabala 16. října 2008 divoká prasata u Kožichovic.

V tomto případě je téměř jisté, že šlo o cizince, který zemřel na následky střelných poranění. Kriminalisté tehdy sestavili na základě antropologických expertíz poměrně věrný portrét oběti. Ani to s kombinací opakovaných výzev veřejnosti a prezentací průběžných výsledků pátrání dosud k objasnění případu nevedly.