„Blíží se konec školního roku. Celý týden na přelomu června a července včetně pátku 26. června si došlápneme na všechny, kteří školákům nedají přednost při přecházení silnice,“ upozornil vedoucí třebíčského dopravního inspektorátu Petr Dobeš. Za nekázeň na přechodu může šofér dostat až čtyři body a pokutu do výše 5000 korun.


Zároveň Dobeš zmínil obrovský nárůst výtečníků, kteří s mobilem u ucha kličkují hustou třebíčskou dopravou. „To už je opravdu neúnosné. Loni jsme postihli za prvních pět měsíců roku 92 řidičů, letos je jich za stejné období dvojnásobek. To se musí změnit,“ zdůraznil.


Na kolik takový „špás“ může přijít? Na tisíc korun a tři body.


Asi nejmarkantnější meziroční rozdíl je podle něj v pásání řidičů. Loni měli policisté v této kolonce ve statistice číslo 87. Letos? Neuvěřitelných 568. Přitom za tento přestupek jsou dva body a pokuta až 2000 korun.


„No tak za osm tisíc si dokážu představit docela pěkný večírek. Jezdím s tuningovým autem a je pravda, že před holkama se moc nepásám, abych nevypadal divně. Rád po cestě telefonuji a chodci jsou mi ukradení. Ale jsem ještě student, tak možná ty zebry, kšíry a mobil ještě zvážím,“ pozastavil se nad výší postihu notoricky neukázněný řidič, Roman Večeřa z Jihlavska.


Dopravní policista Dobeš považuje za nutné upřesnit ještě jednu věc. Toleranci do 0,24 promile alkoholu při dechové zkoušce, kterou v posledních týdnech policisté uplatňují kvůli zjištění soudních znalců, že měření alkoholtestery může být nepřesné.


Mnozí řidiči se totiž možná zbytečně radují, že si konečně mohou dát půllitr zlatavého moku po obědě a vyrazit na cesty.


0,24 promile? To není dogma


„Ta tolerance není žádné dogma. Pokud uvidíme, že někdo právě na zahrádce restaurace platí pivo a pak sedá za volant, má smůlu,byť by nadýchal 0,24 promile,“ upřesnil vedoucí dopravního inspektorátu v Třebíči Petr Dobeš. Podle jeho vyjádřenízáleží vždy i na okolnostech.

Pokuty za přechody:

V situaci, kdy řidič neumožní chodci na přechodu pro chodce nerušené a bezpečné přejití vozovky, hrozí mu pokuta ve správním řízení 2500 až 5000 korun a 1 až 6 měsíců zákazu řízení , nebo bloková pokuta 2500 korun.
Budou mu uděleny 4 trestné body.

Pokud řidič nezastaví vozidlo před přechodem pro chodce v případě, kdy tak musí učinit, hrozí mu pokuta ve správním řízení 2500 až 5000 korun a 1 až 6 měsíců zákazu řízení , nebo bloková pokuta 2500 korun.
Budou mu uděleny 3 trestné body.
Zdroj: Policie ČR