Na pozici vedoucího obvodního oddělení v Náměšti nad Oslavou byl Jan D. dosazen v září 2011, dlouho však na této pozici nepracoval. „Na základě rozhodnutí služebního funkcionáře s personální pravomocí byl dne 21. května 2012 zproštěn výkonu služby," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kusou informaci o změně na policejním oddělení obdržel starosta města. „Ano, o tom, kdo je pro nás aktuálně kontaktní osobou, jsem byl informován. Nic víc, nic míň. Pro mě je důležité, že máme v Náměšti někoho, na koho se můžeme v případě potřeby obrátit. To další je interní záležitostí policie," míní starosta Vladimír Měrka.

Prvotní podezření na nezákonné velitelovo jednání pojali sami policisté. „Případ z možného protiprávního jednání zadokumentoval odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina a následně byla věc předána k dalšímu prověřování Generální inspekci bezpečnostních sborů. Můžeme pouze potvrdit, že se mělo jednat o protiprávní jednání, které souviselo s výkonem služby jmenovaného policisty," dodala Čírtková. Generální inspekce bezpečnostních sborů si případ převzala tři měsíce po jeho propuštění ze služebního poměru. „V září 2012 bylo pachateli sděleno podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Jeho stíhání probíhá na svobodě a je ve spojitosti s výkonem služební činnosti," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Policie se k průběhu vyšetřování ani jeho výsledku nemůže vyjadřovat. Aktuální vývoj případu tak nastínila mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Vyšetřovatel ukončil vyšetřování zprávou o výsledku zkráceného přípravného řízení a spisový materiál byl následně postoupen na příslušné krajské státní zastupitelství," upřesnila Sandorová s tím, že Janu D. hrozí jeden rok až pět let za mřížemi nebo zákaz činnosti.

Prázdná židle na policejním obvodním oddělení v Náměšti je nyní obsazena provizorně. „Uvolněné místo vedoucího zatím obsazeno není. Chod obvodního oddělení řídí pověřený policista," sdělila policejní mluvčí Čírtková.

KAMIL ČERNÝ