Žena z Třebíčska zase poslala téměř patnáct tisíc korun na účet pachatele, který nabízel k prodeji mobilní telefon. O nabízené chytré hodinky projevil zájem muž z Pelhřimovska a přišel o šest a půl tisíce korun. Muž z Jihlavska marně čekal na grafickou kartu, za kterou předem zaplatil deset tisíc korun,“ uvedla hned několiknavzájem si podobných případů policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Tyto případy ovšem ani zdaleka nejsou ojedinělé. Přidávají se k nim další a další. O více než dvacet tisíc korun přišel také muž z Jihlavska, který si chtěl koupit herní konzoli. „V druhé polovině dubna zareagoval na inzerát zveřejněný na internetovém portálu. Za konzoli chtěl prodávající přes deset tisíc korun," popsala Jana kroutilová.

Ilustrační foto - záchytná stanice
Chůze neschopný důchodce pokřikoval sprostě v Novém Městě na kolemjdoucí

Nakupující přes internetové bankovnictví odeslal na účet prodávajícího peníze. „Platba sice úspěšně proběhla, muž ale obdržel zprávu, že ne a transakci proto zopakoval. Peníze poslal podruhé. Zaplacené zboží podvedenému muži nepřišlo, prodávající s ním přestal komunikovat a nebyly mu vráceny ani peníze,“ pokračovala Jana Kroutilová.

Peníze na učtu podvodníka

Špatně dopadl i další muž z Jihlavska, který tentokrát zboží prodával. Na internetovém bazaru zveřejnil inzerát, v němž nabízel jízdní kolo. „Pachatel v tomto případě využil jeho omylu. Prodávající si totiž při obsluhování internetového bankovnictví myslel, že mu sjednaná finanční částka na účet přišla, opak byl ale pravdou. V domnění, že se jedná o příchozí platbu od kupujícího, potvrdil zaplacení částky a peníze tím poslal na účet podvodníka,“ vysvětlila Jana Kroutilová s tím, že prodávající tak přišel o bezmála deset tisíc korun.

Žena z Havlíčkobrodska zase nabízela prostřednictvím internetu prosklené skříně. Chtěla za ně tisíc korun. „Na konci dubna ji kontaktoval pachatel prostřednictvím komunikační aplikace a projevil o nábytek zájem. Po krátké komunikaci od ní vylákal peníze prostřednictvím zaslaného linku, kde žena vyplnila údaje o platební kartě a omylem potvrdila platbu,“ popsala další případ policejní mluvčí.

Obyčejná chatka v zahrádkářské kolonii stojí dneska stovky tisíc, kdo chce koupit chatu v rekreační oblasti, třena na Stvořidlech, musí sáhnout do kasy pro miliony.
Ceny chatek raketově rostou: s pozemkem stojí na Vysočině i dva miliony korun

Podvedená žena nakonec přišla o deset tisíc korun. „Přehlédla totiž navíc ještě nulu a z jednoho tisíce bylo rázem deset tisíc. Pachatel s ní poté přestal komunikovat,“ sdělila Jana Kroutilová.

Policisté znovu apelují na obyvatele, aby byli při nakupování na internetu obezřetnější a při placení prostřednictvím internetového bankovnictví pozornější. „S přibývající oblíbeností online nákupů se zvyšuje počet spáchaných podvodů. Obětí podvodníka se může stát jak kupující, tak i prodávající,“ připomněla policejní mluvčí.