Podle policie připravila šestapadesátiletá Škorcová během čtyř let své klienty o více než dvaatřicet milionů korun. Peníze měla získat buď podvodem, nebo zpronevěrou. Uzavírala smlouvy o půjčkách a potvrzovala krycí směnky k půjčkám nebo brala peníze do úschovy.

Makléřka kromě podnikání s nemovitostmi lidem slibovala také výhodné zhodnocení vkladů. Klienty nalákala na dobrou pověst své firmy, která měla v době prosperity několik poboček po celém Česku. Výhodná nabídka zlákala mnoho lidí s úsporami. Makléřce neváhali svěřit milionové částky.

„Paní Škorcová mi dluží pět milionů korun. Bohužel na mé doporučení jí svěřili peníze také další lidé. Dneska si uvědomuju, že to bylo totéž jako letadlo," svěřil se Deníku bývalý externí spolupracovník Škorcové. Své jméno si nepřál zveřejnit s ohledem na to, že dnes má vlastní firmu a nechce ji poškodit. Svěřit se do služeb Škorcové doporučil třetině ze sedmadvaceti podvedených klientů.

Podle tohoto zdroje vystupovala Škorcová jako člověk, který dokáže zhodnocovat peníze na dražbách. V podnikání byla tvrdá a ve svém oboru patřila ke špičce. Systém alespoň na oko několik let fungoval. Makléřka pravidelně vyplácela i procenta z milionových vkladů a všechno se zdálo být v pořádku. „Myslím si, že procenta vyplácela vždy z toho, co získala od nového investora. Jen tak to mohlo fungovat," zmínil se zdroj Deníku.

První žaloby

Systém se začal hroutit ve chvíli, kdy se dostalo na veřejnost, že Škorcová zřejmě zpronevěřila peníze z úschovy za prodej bytu. Firma tím začala ztrácet nové klienty, a to i ty, kteří by si chtěli nechat zhodnotit své úspory. Škorcová postupně neměla z čeho platit úroky věřitelům a rovněž další závazky. Vytloukání klínu klínem se zadrhlo.

Alexandra Škorcová se k tomu nikdy veřejně nevyjádřila, ale ledacos potvrzuje její komunikace s věřiteli z loňského roku. „Oborný nadělal tolik škod… A nyní i Korotvičkovi. Musela jsem se uchýlit do úplné anonymity. Takže nikdo neví, kde jsem, jaké mám telefony a co dělám. A ani to už nikomu říkat nebudu," zhodnotila tehdy svou situaci Škorcová.

Jiří Oborný z Třebíče zažaloval Škorcovou i její kancelář, když mu odmítla před dvěma lety vyplatit 432 tisíc korun za prodej bytu. Rodinně Korotvičkových Škorcová dluží devět milionů korun. Škorcová Korotvičkovy obvinila z toho, že z ní chtěli peníze dostat pod hrozbou fyzického násilí a pod tlakem musela podepsat dlužní úpis.

„To rezolutně odmítáme. Navíc podpis paní Škorcové na dlužním úpise byl notářsky ověřen," upozornil Zdeněk Korotvička mladší. Pro Škorcovou to byl ale důvod k tomu, aby se z Třebíče úplně stáhla a přesídlila do Prahy. Odmítla přijít i na setkání s věřiteli, které se mělo konat v polovině loňského roku. Rok předtím na setkání ještě přišla. Lidem mimo jiné tvrdila, že peníze potřebuje na nový developerský projekt.

V dopisech psala, že ji Třebíč zničila. Vzala jí rodinu, přátele, práci a majetek. „Tolik let dřiny a jen ostuda a boj o přežití. Takže Třebíč je pro mě synonymem Sodomy a stala se pro mne mrtvým městem," napsala Škorcová. Hájí se, že nic neukradla a o všem napsala dopisy.

„…když se ztratím nebo se mi něco stane, tak poputují na kriminálku. Jsem na Třebíč doopravdy hodně rozezlena," varovala. Těm, kteří na ni podávají hromadné žaloby, vzkazuje, že s takovými lidmi vůbec nejedná, protože je to sprosté vydírání.

Napálení klienti

Podle závěrů kriminalistů Škorcová podvedla sedmadvacet lidí, kterým způsobila škodu za čtyřiadvacet milionů korun, a dalším devatenácti lidem zpronevěřila 7,6 milionu korun. Škorcové za to hrozí až deset let vězení. Stíhána je na svobodě. Do vazby by putovala, pokud by v podvodech pokračovala.

Všechny poškozené klienty a věřitele dnes ale zajímá především to, kde jsou jejich peníze, co s nimi makléřka udělala a jestli je někdy dostanou zpět. Alexandra Škorcová na policii odmítla vypovídat. Kriminalisté se domnívají, že peníze použila pro vlastní potřebu a na zaplacení jiných dluhů.

„Během vyšetřování jsme obviněné obstavili sedm nemovitostí za pět milionů korun," informovala vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Deník se snažil zeptat přímo Škorcové, ale po telefonu se zapřela. Její obhájkyně je mimo republiku. „Nemám ponětí, kde jsou všechny ty peníze. Myslím si, že nakoupila řadu nemovitostí, které jsou předmětem exekucí. Kam přišly ostatní peníze, nevím. Fakt je ten, že bude muset do smrti splácet dluhy," řekla advokátka Jiřího Oborného Božena Kopecká.

Problém pro běžného věřitele je, že přednostní právo na splacení pohledávky mají banky a finanční úřady a zdravotní pojišťovny. „Ze vzduchu určitě nežije. Dělá, že všechno proinvestovala, což není možné," namítl Jiří Oborný.

Většina věřitelů si myslí, že makléřka peníze převedla na jiné firmy či bílé koně a peníze stále točí a násobí kapitál. Peníze z makléřské firmy vybírala většinou v hotovosti, a co s nimi dělala dál, nikdo neví. „U soudu bude tvrdit, že jí nevyšel byznysplán," zauvažoval Zdeněk Korotvička mladší.

Alexandra Škorcová, která má dvě dcery, nyní podle dostupných informací pobývá v Praze. Údajně působí jako tichý společník v různých firmách. Vydělávat si může správou daní, protože kdysi začínala jako daňová poradkyně.