„Ten typ mobilu ještě u nás běžně na trhu není, takže jsem měl radost, že se mi ho podařilo objevit, a za dobrou cenu. Udělal jsem ale chybu, že jsem zaplatil, aniž jsem si v rejstříku nejdříve ověřil, co je to za firmu. Když jsem se pak prodejce snažil kontaktovat, jeho webové stránky už neexistovaly, stejně jako telefonní čísla, adresa a další údaje," popsal Pavel, který se domnívá, že své peníze s největší pravděpodobností už nikdy neuvidí.

Muž z Velkého Meziříčí není jediný, který v poslední době naletěl internetovým podvodníkům. Od 1. června čeká marně na mobilní telefon také muž ze Žďáru nad Sázavou. Prodávající mu totiž pod různými záminkami objednané zboží dosud nedodal, a nevrátil mu ani už zaplacených devět tisíc korun.

Podvedených je víc

Ani výhra v internetové aukci nepřinesla jinému muži dodání zboží. „Vyhraný tablet mu nebyl doručen. Komunikace s prodávajícím ustala, a poškozený se nedočkal ani tabletu, ani vrácení více než tisícikorunové zálohy," popsala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. A případy podobného charakteru se stále množí.

„V letošním roce policisté evidují již devatenáct podvodů prostřednictvím internetové sítě se způsobenou škodou převyšující sto šedesát dva tisíc korun," upřesnila pro Žďárský deník Martincová s tím, že rizika internetového obchodu nejsou zanedbatelná a lidé by si rozhodně nejdříve měli důvěryhodnost prodávajícího ověřit. Například prostřednictvím recenzí dalších zákazníků toho kterého internetového obchodu.

„Pokud za vybrané zboží zaplatíte předem na účet prodávajícího, vystavujete se riziku, že v některých případech neuvidíte ani výrobek, ani peníze. Dohledání majitele účtu v naší zemi je možné, najít ale takového majitele v cizině je daleko náročnější a zdlouhavější," připomněla policejní mluvčí Martincová.

Ta rovněž varuje před internetovým nákupem zboží ze zahraničí přes zprostředkovatele.

„Prostředník může komunikovat prostřednictvím e-mailové pošty a jeho podvržené zahraniční stránky lze jen těžko dohledat. Ustanovení takového pachatele je velmi složité s ohledem na rozdílné právní normy států," vysvětlila policejní mluvčí.

Nejčastěji si lidé na internetových portálech objednávají mobilní telefony, notebooky, oblečení či elektroniku, a to zejména kvůli výhodnějším cenám, než nabízejí kamenné obchody. Zájem však je i o rozměrnější a dražší předměty, třeba o nábytek. Na podvodné jednání při webovém nákupu doplatila minulý týden i žena z Velkého Meziříčí, která přišla o šestadvacet tisíc korun na záloze při přeshraničním prodeji sedací soupravy.

„Podvodník již stačil tuto částku zaslanu z účtu získat pro své účely," dodala Jana Martincová.

----------------

Nákupy přes web

- vyplatí se nakupovat pouze v prověřených internetových obchodech, dát na doporučení známých, nenechat se zlákat obzvláště výhodnými cenami

- při platbě za zboží předem převodem na účet hrozí riziko podvodu, zejména při zahraniční internetové transakci

- rizikové jsou i internetové nákupy zboží ze zahraničí prostřednictvím zprostředkovatele