„Byla to nejlepší servírka na Vysočině,“ řekl Deníku majitel podniku Zdeněk Pikl. Pokaždé, když měla Dana B. službu, bylo v hospůdce narváno.

„Lidi si dokonce mezi sebou psali textové zprávy, aby si dali vědět, že má službu právě ona. Tak byla oblíbená,“ svěřila se Deníku žena ze sousedství, která se s obětí osobně znala.

Bohužel to byl právě její syn, který Danu B. v pátek 13. prosince kolem půl sedmé hodiny ranní našel mrtvou přímo v restauraci Na Mlýnku. „Bylo to tak, že synovi volal majitel, že mu někdo řekl, že je v restauraci krev a syna požádal, jestli by se tam nemohl jít podívat. Přišel s tím, že je paní Dana mrtvá. Syn je ještě teď na policii,“ popsala Deníku žena v pátek dopoledne. Na podrobnosti se syna vyptávat nechtěla.

„Byl z toho v šoku, a ani nechci vědět, co tam viděl,“ dodala.

BYLA TO POHODOVÁ ŽENA

Majitel podniku Zdeněk Pikl Deníku potvrdil, že se kvůli situaci v Humpolci musel vrátit z cesty mimo region.
„Jsem z toho totálně rozsypaný. Je to hrůza, strašný čin. Byla to naprosto nekonfliktní a pohodová žena,“ uvedl pro Deník Pikl a dál se nechtěl k tragédii vyjadřovat.

Čin odsoudil i starosta města Karel Kratochvíl. „Policie nás ráno informovala, že vyšetřuje násilný trestný čin a kvůli tomu musí uzavřít ulici Na Kasárnách. Podrobnější informace jsme ale nedostali. Nevíme ani to, zda zasahovali na nějakých dalších místech,“ uvedl starosta a dodal, že jde o hroznou tragédii, kterou musí intenzivně vnímat každý občan města, zvlášť když se stala před nastávajícími svátky. Deníku starosta doslova řekl, že je činem otřesen.

Policie však už v odpoledních hodinách oznámila, že zadržela muže, podezřelého z tohoto brutálního činu. „Je to Čech, ale nepochází z Vysočiny. Více informací v tuto chvíli sdělit nemohu,“ stručně zaznělo z úst policejní mluvčí Dany Čírtkové.

CHODILI TAM I ZAHRANIČNÍ DĚLNÍCI

Co přesně se tedy v podniku stalo, zatím není jasné. Podle některých informací byla žena v restauraci nalezena ubodaná a dokonce nahá. Policie tyto informace nechce komentovat, stejně jako to, zda má čin na svědomí jeden, nebo více pachatelů. Podle dalších informací měla policie zasahovat i na některých okolních ubytovnách. Kromě místních chodili do oblíbené restaurace i klienti z těchto ubytoven. Patří mezi ně i zahraniční dělníci. Ti mají na svědomí několik závažných násilných trestných činů, včetně vražd. Podle místních se bezpečnostní situace ve městě už několik let postupně zhoršuje.

Kvůli vraždě servírky byl ve městě dokonce zrušen i páteční koncert na Horním náměstí. Deníku to potvrdil Milan Vaněček z pořádající společnosti. V Humpolci už nežije přes rok. „Do Humpolce jezdím na víkendy a necítím se tam nějak ohroženě. Je to ale dáno tím, kde se člověk pohybuje,“ míní Vaněček.

PROSÍME O OHLEDUPLNOST

Starosta Kratochvíl se k otázkám bezpečnosti ve městě vyjadřuje rezervovaně. „Názory, které se na sociálních sítích objevují, jsou živeny především emocemi,“ myslí si.

„Z pochopitelných důvodů se jim nelze divit. Zároveň je důležité zmínit, že policie případ stále vyšetřuje. V tuto chvíli neznáme motiv činu ani podrobnější okolnosti. Zejména s ohledem na pozůstalé a rodinu oběti prosíme o ohleduplnost ve vyjadřování a vyvarování se šíření zatím nepodložených závěrů. Se zástupci policie jsme v kontaktu,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl pro Deník.