Těžko uvěřitelným případem, jenž měl katastrofální dopad na rodinné vztahy, se zabývaly soudy v Třebíči a Brně. „Za zvlášť závažný zločin znásilnění, přečiny soulož mezi příbuznými a ohrožování výchovy dítěte se obžalovaný odsuzuje k trestu odnětí svobody na pět let do věznice s ostrahou,“ napsala v rozsudku předsedkyně trestního senátu Krajského soudu v Brně Šárka Dufková.

Rozsudek je pravomocný. Čtyřiašedesátiletý muž byl původně Okresním soudem v Třebíči odsouzen ke čtyřem letům. Jenže státní zástupce považoval trest za mírný a rozsudek napadl odvoláním k brněnskému soudu. Obžalovaný totiž u soudu jakékoli násilí na dceři popřel. Dokonce tvrdil, že není možné, aby s ním otěhotněla, když s ní podle něj neměl vaginální sexuální styk. „To je ale nemožné, jelikož bylo prokázáno, že obžalovaný je biologickým otcem narozeného dítěte,“ napsala v rozsudku soudkyně Dufková.

Podle soudu chybí na straně obžalovaného jakákoliv sebereflexe. „Poškozená se už v šestnácti letech stala matkou. Dítě je jak její dcerou, tak zároveň sestrou. Tuto rodinnou situaci bude muset snášet po celý svůj život, jakož i její dítě, které vzešlo z trestné činnosti, a bude jí to neustále připomínáno,“ uvedla v rozsudku soudkyně Dufková.

Přespával na gauči

Obžalovaný se hájil tím, že jde o komplot jeho manželky, která se mu prostřednictvím dcery mstí. K dceři se sice choval nevhodně, ale nikdy jí fyzicky neublížil a své chování označil za nepochopitelný úlet. „Pořád jsem ji musel odhánět. Lituji, že jsem v tom nebyl důslednější,“ řekl soudu obžalovaný. Vztahy v rodině a společné soužití byly napjaté. Obžalovaný měl svou dceru obtěžovat už od jejích třinácti let, což ale nikdo neřešil.

Obžalovaný se svou ženou nežil intimně několik měsíců a přespával v kuchyni na gauči. Podle obhajoby je nereálné, aby sexuální hrátky mezi ním a jeho dcerou nebyly přes jedny slabé dveře slyšet. Matka pak dokonce z nastalých problémů obvinila dceru a výčitek se dočkala i od svého bratra. Dívka nakonec skončila v pěstounské péči.

Soudy obhajobě obžalovaného neuvěřily. Podle pravomocného rozsudku měl obžalovaný využít svého výsadního postavení otce, z něhož měla dcera navíc strach. Ji i její matku měl bít. „Obžalovaný neprojevil sebemenší lítost či snahu o to, stabilizovat vztahy v rodině, naopak po celou dobu svaluje vinu na nezletilou poškozenou,“ dodala soudkyně Dufková.