Prezident Václav Klaus prominul celý trest či jeho zbytek i provinilcům, které soud poslal loni k výkonu obecně prospěšných prací. Na Třebíčsku není takových případů málo. „Evidujeme jich 74. Některé z nich jsou v chodu, probíhají a jejich zbytky by měly být prominuty. Jiné jsou soudem uloženy a budou amnestovány v celém rozsahu," řekla Jaroslava Auerová, vedoucí třebíčského střediska Probační a mediační služby ČR. Ta je prostředníkem mezi soudním rozhodnutím a zadavatelem, u kterého si hříšník trest odpracovává. „Teď v podstatě nepokračujeme a vyčkáváme na posouzení všech případů soudem," přiznala Auerová .

Soud je zavalen

Definitivní prominutí trestu mají na stolech právě soudci.

„Potřebné dokumenty pro ně připraví soudní úředníci. Zatím jsme vytřídili odsouzené, kteří kritériím amnestie nevyhovují," řekla mluvčí Okresního soudu v Třebíči Jaroslava Valášková a dodala: „Nedokážu odhadnout, kdy by mohlo být hotovo, ale máme povinnost řešit to rychle a neodkladně. Čeká nás ale práce nejen na trestech obecně prospěšných prací, ale také trestech domácího vězení a podmínečných trestech."

Pětičlenná pracovní síla už nyní chybí v Náměšti nad Oslavou. „Po vyhlášení amnestie prezidentem republiky už nikdo nemusí docházet, povinnost pominula, a to už od 2. ledna," řekl Dušan Král z tamního odboru správy majetku města.

„Prováděli výkopové práce, stěhování nábytku, zametání ulic, uklízení listí a jiné manuální práce. Nyní to bude více ležet na službách města a na jeho zaměstnancích. Zvednou se tím pochopitelně náklady. Díky obecně prospěšným pracím jsme přeci jen nějaké peníze ušetřili, takhle ty práce budeme muset zaplatit," doplnil.

Pracovali pro město i pro rybáře

Také Třebíč využívala práce odsouzených. „Ke dni 31. prosince 2012 jsme měli šest lidí na obecně prospěšné práce. Tyto pracovníky bohužel nejsme v současné době schopni nijak nahradit," poznamenal mluvčí radnice Ivan Přibík.

Alternativní náplň trestu měli pro jednoho provinilce připravenou i rybáři. „Měli jsme sjednaného pracovníka, začít měl chodit od března. Teď to musí rozhodnout soud, jestli k nám opravdu nastoupí," zamýšlel se předseda třebíčské organizace Moravského rybářského svazu Ivo Kacetl. „Dělal by různé drobné práce, hlavně by se týkaly úklidu našeho areálu, to znamená sečení nebo vyhrabování trávy. Takhle to odpracují členové v rámci svých brigádnických hodin," dodal.

O bezplatné pomocníky bývá zájem i v jiných organizacích. „Častým zadavatelem prací je třebíčská charita nebo také okresní myslivecký spolek. Řada odsouzených je z vesnic a v takovém případě vstupujeme v kontakt s panem starostou nebo místostarostou. Většinou i oni vycházejí vstříc a umožní takovému člověku, aby si trest odpykal v místě bydliště," líčila Auerová z probační služby.

Více zločinů, jedna amnestie

Upozornila také na jeden z důsledků novoroční amnestie: „Je opravdu velmi široká, protože máme hned několik klientů, jimž bude prominuto více trestů. Například dvojnásobné obecně prospěšné práce i další podmínečný trest," upřesnila Auerová.

KAMIL ČERNÝ