Během hospodské strkanice podle obžaloby bodl Lukáše H., kterého do té doby nikdy v životě neviděl. Oba muži měli v krvi vysokou dávku alkoholu, kolem 2,7 promile. Teplý během šarvátky vytáhl nůž a soka bodl do zad. Zraněný Lukáš H. zemřel na vykrvácení.

Třicetiletý Marek Teplý se rozhodl, že bude o okolnostech činu před soudem vypovídat. Soudci Tomáši Kurfiřtovi toho ale moc neřekl.

„Samotný čin si nepamatuji, protože jsem byl opilý. Vzpomínám si až na to, jak jsem v baru seděl s pouty na rukou. To, že si nic nepamatuji, ale neznamená, že jsem to neudělal. Viděl jsem videozáznam a vůbec to nechápu. Kdybych nebyl opilý, tak by se to nikdy nestalo. Chci se za to omluvit a jsem připraven nést následky," řekl na úvod procesu Marek Teplý.

Rodina Lukáše H. požaduje v trestním řízení po Teplém jako odškodné celkem více než sedm milionů korun. „Jsem ochotný své závazky splácet, ale takováto suma je mimo mé možnosti," podotkl Teplý.

Teplý do baru přišel s kamarádem někdy kolem půlnoci. Předtím byl na firemním večírku v jiném podniku, kde mimo jiné slavil i narození syna. Už na večírku vypil několik piv a panáků. „Jednu chvíli se mi udělalo špatně a musel jsem se vyzvracet," popsal Teplý.

Policisté u něj později našli i krabičku s třemi gramy marihuany. Toxikologický rozbor drogu potvrdil i v jeho moči. Celou dobu měl u sebe v pouzdru šestnáct centimetrů dlouhý lovecký nůž.

Lukáš H. přišel do baru Sandra také z jiného podniku, kde se dostal do sporu s hosty kvůli hudbě v jukeboxu. Incident v baru Sandra podle tvrzení obhajoby pravděpodobně vyprovokoval sám poškozený.

Kamarád Teplého, který s ním do baru přišel, řekl, že poškozený po krátké slovní výměně, kdy Teplý o Lukáši H. řekl, že je magor, chytil Teplého za mikinu a strhl ho na podlahu, kde s ním smýkal.

Počínající konflikt potvrdila i servírka. „Dohadovali se, ale u samotného bodnutí jsem nebyla. Byla jsem zrovna u automatů a viděla jsem až to, jak poškozený padl na zem a tekla z něj krev," popsala servírka.

Pro obžalobu je klíčovým důkazem videozáznam z bezpečnostní kamery v baru. Ten je dlouhý pětačtyřicet minut a zachycuje jak samotný čin, tak i konflikt, který mu předcházel.

„To, že se čin stal, je nezpochybnitelné. Zvolená právní kvalifikace je ale příliš přísná. V závěrečné řeči budu navrhovat, aby soud čin překvalifikoval na ublížení na zdraví s následkem smrti," řekl obhájce Rostislav Kovář.

Podle žalobce Jiřího Moravy je ale ze záznamu patrné, že poškozený už nechtěl v konfliktu pokračovat, zvedal ruce a otáčel se, že půjde pryč. Jenže v tu chvíli Marek Teplý vytáhl nůž a bodl.

„Je pravda, že poškozený ruce zvedal, ale obžalovaný si to také mohl vzhledem k svému stavu vykládat jako další útok," poznamenal Kovář.

Soudce se také Marka Teplého ptal na jeho hudební kariéru a na texty, které jsou plné násilí a vražd. Masový Wrazi mimo jiné vydali desku s názvem Doktor Smrt. El Marón je na ní vyfocen jako oběšenec. Na desce hostuje například další kontroverzní raper s přezdívkou Řezník. V písních zpívá i o zabíjení nožem. Kapela se po událostech v baru Sandra rozpadla.

„Všechno to byla jen póza. S osobním životem to nemá nic společného. Chtěl jsem se v rapu prosadit, ale na tomto poli je velká konkurence. Proto jsem se rozhodl pro tento styl muziky, kterému se říká horrorcore. Není tak rozšířený, ale je žádaný. Ani dnes v tom nevidím nic špatného, přirovnal bych to k hororovému filmovému žánru," vysvětlil Teplý.

Lovecký nůž, který si před časem pořídil přes internet, často nosil u sebe, i když šel ven. Proč, to nedokázal soudu vysvětlit. Pouze podotkl, že se v deseti letech stal obětí přepadení.

„Nůž jsem měl hlavně jako rekvizitu na koncerty," dodal Teplý, který byl před několika lety odsouzen k podmínce za sprejerství. Čelil i trestnímu oznámení, kvůli textům ve svých skladbách. Policie však případ odložila, protože nezjistila porušení zákona. Jinak problémy se zákonem neměl.

Podle svědectví, která včera u soudu zazněla, se v osobním životě Marek Teplý jako násilník nikdy nechoval. Podle manželky to byl milující partner a otec. Také ona považovala jeho hudební kariéru pouze za pózu. Teplý ale u soudu přiznal, že je závislý na alkoholu.

„Uvědomil jsem si to po rozhovoru s psychiatrem ve vazební věznici. Chci se dobrovolně léčit," řekl Teplý, který z vazby poslal poškozené rodině omluvný dopis. Příbuzní Lukáše H. se včerejšího hlavního líčení zúčastnili. Veřejně komentovat průběh soudu ale odmítli.

Hlavní líčení bude pokračovat i v pátek. Na řadu přijdou výslechy znalců a zřejmě padne také rozsudek. Teplému hrozí trest od deseti do patnácti let.