Stačí nemít zamčené vstupní dveře a už je plný dům lidí, kteří se tu dožadují vody, támhle zase slepice na pekáč.

Naposledy v pondělí takto vyděsila čtyřčlenná parta sedmdesátileté manžele z Dešova.

Byť nejčastěji takoví nájezdníci vtrhnou dopoledne do domků spíše osamocených, tentokrát se vetřeli ve dvě odpoledne v centru vesnice.

„Najednou jich bylo všude plno,“ líčil události včera na jemnické policejní stanici dešovský starosta Pavel Karásek.

„Jedna ženská vpadla do kuchyně, že má velkou žízeň a potřebuje napít, další dvě začaly šmejdit na dvoře,“ pokračoval starosta.

Paní domu je ovšem ostrá žena, a tak se nenechala zaskočit a začala spolu s manželem „návštěvnice“ pakovat pryč. Jedna z nich dokonce skočila ven oknem.

Ze spížky ale vyběhla ještě čtvrtá žena, kterou senioři před tím nezaregistrovali. Nakonec se ukázalo, že si odnesla skoro tisíc korun.

„Je to výstraha pro ostatní lidi v důchodovém věku. Musejí si vždy zamykat, před vánocemi lze očekávat, že takových nezvaných návštěv přibude,“ nabádá vedoucí jemnického oddělení republikové policie Martin Husa. A k dobru přidává další případ. Nedávno se v Pálovicích na Jemnicku podobná vykutálená parta snažila vetřít ke starému pánovi. Ten ale zachoval chladnou hlavu a s kovovou trubkou v ruce nájezdníky vyhnal.

Třebíčský kriminalista Petr Tomášek městské penzisty zase upozorňuje na nejrůznější podvodníky, kteří se vetřou do bytu pod záminkou odečtu elektroměru, nového výměru důchodu a podobně. Nejlepší je mít dveře s kukátkem na řetízek a přes práh nikoho vůbec nepouštět.