Pacient je nespokojený s léčbou, žádá odškodnění. Říká, že ho v prosinci 2013 přijímali s banálním zánětem slepého střeva, dnes má doživotní komplikace. Nemocnice se brání: „Naši lékaři nepochybili.“ U soudu vypovídali dva soudní znalci. Částečně se shodli.

„Mám rozřezané celé břicho, svislé i podélné svaly. Měl jsem rok vývod, dostal jsem invalidní důchod. Předtím jsem fyzicky pracoval, sportoval. Teď to samozřejmě nejde. Mám doživotní komplikace,“ vyjmenoval letos v lednu při prvním jednání u soudu Vladimír V. následky svého pobytu v nemocnici.

Jeho příběh začal na pohotovosti, kam jednu prosincovou neděli roku 2013 přišel s bolestmi břicha. „Poslali mne ale domů s tím, že to zřejmě bude zánět močových cest. Dostal jsem urologický čaj a měl jsem se za tři dny dostavit k obvodnímu lékaři,“ líčil pan Vladimír. Bolesti ale neustávaly, vydržel jen jeden den a šel za obvodním lékařem. Ten naznal, že jde o slepé střevo, které je třeba okamžitě operovat. Pan Vladimír jel tedy opět do nemocnice. „Dostal jsem injekce proti bolesti s tím, že to slepé střevo nebude. Nechali mne ležet, až třetí den po nastoupení do nemocnice jsem měl jít na CT vyšetření,“ vzpomíná Vladimír V.

V průběhu pobytu v nemocnici dostal nálev, který byl pro něj mimořádně bolestivý. Bolesti se vystupňovaly. „Bylo to hrozné. Chodila za mnou akorát zdravotní sestra, která mi říkala, že už mi nemůže víc proti bolestem dát. Ptal jsem se, je tu nějaký doktor? Prý ne,“ popisoval u soudu své pocity pan Vladimír.

Tak to podle něj šlo od dvanácti hodin až do večera. Jak se později ukázalo, bolestmi se projevilo prasklé tlusté střevo. „Až když jsem zkolaboval, padl vedle postele, najednou se něco začalo dít. Udělali mi akutní CT, okamžitě jsem jel na operační sál,“ pokračoval v líčení svých útrap. Po operaci měl vývod a dostal na nějakou dobu invalidní důchod. Poté dlouho nemohl sehnat práci. „Teď jsem práci našel, opravuji motocykly. Práci potřebuju, mám dvě děti,“ zmiňuje se pan Vladimír.

Jako první znalec se u soudu představil na jaře tohoto roku Jaromír Havel. Nepotvrdil domněnku, že by střevo pacienta bylo protrženo vlivem nálevu. „Nálevem však jistě dojde ke zvýšení bolestivosti,“ uvedl.

Divertikulitida tlustého střeva, což se nakonec ukázalo jako ta správná diagnóza, se podle Havla dle nejnovějších poznatků léčí klidem, antibiotiky, dietou. „Ale nikoli nálevem,“ řekl.

V soudní síni zaznělo, že i přesto, že už na příjmu do nemocnice lékaři vyslovili podezření na divertikulitidu a potvrdilo to i klinické vyšetření a ultrazvuk, operatér na sále volil řez jako při operaci slepého střeva. „Operatér měl k dispozici i CT vyšetření. Jít do břicha řezem v pravém podbřišku je hodně odvážné. Postup nebyl z mého znaleckého pohledu správný,“ podotkl Jaromír Havel. „Jestliže lékař stanovil diagnózu, považuji za šlápnutí vedle operovat slepé střevo,“ dodal.

Subjektivní vnímání

Právní zástupce nemocnice navrhl revizní znalecký posudek od odborníka, který není z Vysočiny. Znalcovo vyjádření zpochybnil v písemném vyjádření, které adresoval soudu.

Soudce si vybral Dušana Klose z Fakultní nemocnice Olomouc, který pracuje jako zástupce přednosty I. chirurgické kliniky. Klos u soudu vypovídal minulý týden.

Upozornil, že i v Olomouci se ve své praxi setkává s pacienty s rozsáhlými pooperačními ranami, jaké měl pan Vladimír, mnohdy rozsáhlejšími. Jejich hojení bývá dobré. „Ti lidé se po rekonvalescenci, například v lázních a podobně, běžně vracejí i k těžké práci,“ sdělil svou zkušenost Klos.

To, jak pan Vladimír líčí svůj výsledný pocit z léčby, hodnotí tento soudní znalec jako subjektivní vnímání.

Klos prošel kompletní zdravotnickou dokumentaci Vladimíra V. U soudu minulý týden uvedl, že byl pacient léčen s excelentním výsledkem vzhledem k tomu, jakou nemocí trpí. Nenašel žádný zásadní exces ze strany lékařů. „Ta nemoc se obvykleji projevuje ve starším věku,“ poznamenal v narážce na to, že se specifická choroba tlustého střeva u pana Vladimíra V. projevila krátce po třicítce. Podle Klose je pochopitelné, že třebíčským lékařům nějaký čas trvalo, než s určitostí přišli na přesnou diagnózu.

„To onemocnění si žilo vlastním způsobem, nenesl na něm vinu nikdo kromě těla žalobce,“ řekl u soudu znalec. Je přesvědčený, že třebíčští lékaři nezavinili protržení střeva, domnívá se, že k němu došlo vinou choroby samotné, střevo bylo zřejmě protržené už v době před operacemi, ovšem děravé místo zůstalo nejspíš překlopené jinou tkání, což se stává. "Došlo jen ke komunikační chybě mezi pacientem a lékaři," poznamenal Klos.

Zbytečný úkon

Klos třebíčským lékařům vytkl dvě konkrétní věci: nálev do konečníku považuje za zbytečný úkon, nikoli však zdraví ohrožující. Podle Klose protržení střeva nezpůsobil. A vytkl i znalcem Havlem kritizovaný příčný řez řez v pravém podbřišku o délce 25 centimetrů. Do operovaného místa by vstoupil jiným chirurgickým řezem, takzvanou střední laparotomií. „I při ní by ovšem došlo k přerušení svalů,“ zdůraznil. Panu Vladimírovi by přiřkl odškodné 19 500 korun za zmíněný vadný řez v podbřišku. Klos vyšelz přesné tabulky, kdy každý centimetr rány je naceněný.
Podle jeho názoru pan Vladimír může očekávat vzhledem k tomu, že má diagnostikovanou divertikulózu střev, že se nemoc v budoucnu opět nějak projeví. Zatím je dobré držet určitý typ diety.

Žalobce soudu navrhl nechat vypracovat další posudek. Soudce Jan Kolba ovšem tento návrh zamítl, podle něj by to bylo zbytečné, protože posudky Jaromíra Havla a Dušana Klose nejsou v rozporu. Ve středu 6. prosince tedy přednesou právní zástupci žalobce i žalované strany své návrhy. Soudce pak vyřkne rozsudek.

Divertikulitida je infekční onemocnění tlustého střeva. Objevuje se u onemocnění zvaného divertikulóza neboli stavu, kdy se ve stěně tlustého střeva tvoří výchlipky. Přítomnost výchlipek může narušit normální činnost střevního svalstva a to vede k potížím.  Divertikulitida je bolestivá infekce. Onemocnění se jen zřídka vyskytuje u pacientů mladších 40 let. Dobré je jíst hodně vlákniny.