VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nespokojený pacient se dozví, zda má nárok na odškodné

Třebíč – Třebíčský okresní soud ve středu 6. prosince vynese rozsudek ve sporu pacienta Vladimíra V. s Nemocnicí Třebíč.

6.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

 Pacient je nespokojený s léčbou, žádá odškodnění. Říká, že ho v prosinci 2013 přijímali s banálním zánětem slepého střeva, dnes má doživotní komplikace. Nemocnice se brání: „Naši lékaři nepochybili.“ U soudu vypovídali dva soudní znalci. Částečně se shodli.

„Mám rozřezané celé břicho, svislé i podélné svaly. Měl jsem rok vývod, dostal jsem invalidní důchod. Předtím jsem fyzicky pracoval, sportoval. Teď to samozřejmě nejde. Mám doživotní komplikace,“ vyjmenoval letos v lednu při prvním jednání u soudu Vladimír V. následky svého pobytu v nemocnici.

Jeho příběh začal na pohotovosti, kam jednu prosincovou neděli roku 2013 přišel s bolestmi břicha. „Poslali mne ale domů s tím, že to zřejmě bude zánět močových cest. Dostal jsem urologický čaj a měl jsem se za tři dny dostavit k obvodnímu lékaři,“ líčil pan Vladimír. Bolesti ale neustávaly, vydržel jen jeden den a šel za obvodním lékařem. Ten naznal, že jde o slepé střevo, které je třeba okamžitě operovat. Pan Vladimír jel tedy opět do nemocnice. „Dostal jsem injekce proti bolesti s tím, že to slepé střevo nebude. Nechali mne ležet, až třetí den po nastoupení do nemocnice jsem měl jít na CT vyšetření,“ vzpomíná Vladimír V.

V průběhu pobytu v nemocnici dostal nálev, který byl pro něj mimořádně bolestivý. Bolesti se vystupňovaly. „Bylo to hrozné. Chodila za mnou akorát zdravotní sestra, která mi říkala, že už mi nemůže víc proti bolestem dát. Ptal jsem se, je tu nějaký doktor? Prý ne,“ popisoval u soudu své pocity pan Vladimír.

Tak to podle něj šlo od dvanácti hodin až do večera. Jak se později ukázalo, bolestmi se projevilo prasklé tlusté střevo. „Až když jsem zkolaboval, padl vedle postele, najednou se něco začalo dít. Udělali mi akutní CT, okamžitě jsem jel na operační sál,“ pokračoval v líčení svých útrap. Po operaci měl vývod a dostal na nějakou dobu invalidní důchod. Poté dlouho nemohl sehnat práci. „Teď jsem práci našel, opravuji motocykly. Práci potřebuju, mám dvě děti,“ zmiňuje se pan Vladimír.

Jako první znalec se u soudu představil na jaře tohoto roku Jaromír Havel. Nepotvrdil domněnku, že by střevo pacienta bylo protrženo vlivem nálevu. „Nálevem však jistě dojde ke zvýšení bolestivosti,“ uvedl.

Divertikulitida tlustého střeva, což se nakonec ukázalo jako ta správná diagnóza, se podle Havla dle nejnovějších poznatků léčí klidem, antibiotiky, dietou. „Ale nikoli nálevem,“ řekl.

V soudní síni zaznělo, že i přesto, že už na příjmu do nemocnice lékaři vyslovili podezření na divertikulitidu a potvrdilo to i klinické vyšetření a ultrazvuk, operatér na sále volil řez jako při operaci slepého střeva. „Operatér měl k dispozici i CT vyšetření. Jít do břicha řezem v pravém podbřišku je hodně odvážné. Postup nebyl z mého znaleckého pohledu správný,“ podotkl Jaromír Havel. „Jestliže lékař stanovil diagnózu, považuji za šlápnutí vedle operovat slepé střevo,“ dodal.

Subjektivní vnímání

Právní zástupce nemocnice navrhl revizní znalecký posudek od odborníka, který není z Vysočiny. Znalcovo vyjádření zpochybnil v písemném vyjádření, které adresoval soudu.

Soudce si vybral Dušana Klose z Fakultní nemocnice Olomouc, který pracuje jako zástupce přednosty I. chirurgické kliniky. Klos u soudu vypovídal minulý týden.

Upozornil, že i v Olomouci se ve své praxi setkává s pacienty s rozsáhlými pooperačními ranami, jaké měl pan Vladimír, mnohdy rozsáhlejšími. Jejich hojení bývá dobré. „Ti lidé se po rekonvalescenci, například v lázních a podobně, běžně vracejí i k těžké práci,“ sdělil svou zkušenost Klos.

To, jak pan Vladimír líčí svůj výsledný pocit z léčby, hodnotí tento soudní znalec jako subjektivní vnímání.

Klos prošel kompletní zdravotnickou dokumentaci Vladimíra V. U soudu minulý týden uvedl, že byl pacient léčen s excelentním výsledkem vzhledem k tomu, jakou nemocí trpí. Nenašel žádný zásadní exces ze strany lékařů. „Ta nemoc se obvykleji projevuje ve starším věku,“ poznamenal v narážce na to, že se specifická choroba tlustého střeva u pana Vladimíra V. projevila krátce po třicítce. Podle Klose je pochopitelné, že třebíčským lékařům nějaký čas trvalo, než s určitostí přišli na přesnou diagnózu.

„To onemocnění si žilo vlastním způsobem, nenesl na něm vinu nikdo kromě těla žalobce,“ řekl u soudu znalec. Je přesvědčený, že třebíčští lékaři nezavinili protržení střeva, domnívá se, že k němu došlo vinou choroby samotné, střevo bylo zřejmě protržené už v době před operacemi, ovšem děravé místo zůstalo nejspíš překlopené jinou tkání, což se stává. "Došlo jen ke komunikační chybě mezi pacientem a lékaři," poznamenal Klos.

Zbytečný úkon

Klos třebíčským lékařům vytkl dvě konkrétní věci: nálev do konečníku považuje za zbytečný úkon, nikoli však zdraví ohrožující. Podle Klose protržení střeva nezpůsobil. A vytkl i znalcem Havlem kritizovaný příčný řez řez v pravém podbřišku o délce 25 centimetrů. Do operovaného místa by vstoupil jiným chirurgickým řezem, takzvanou střední laparotomií. „I při ní by ovšem došlo k přerušení svalů,“ zdůraznil. Panu Vladimírovi by přiřkl odškodné 19 500 korun za zmíněný vadný řez v podbřišku. Klos vyšelz přesné tabulky, kdy každý centimetr rány je naceněný.
Podle jeho názoru pan Vladimír může očekávat vzhledem k tomu, že má diagnostikovanou divertikulózu střev, že se nemoc v budoucnu opět nějak projeví. Zatím je dobré držet určitý typ diety.

Žalobce soudu navrhl nechat vypracovat další posudek. Soudce Jan Kolba ovšem tento návrh zamítl, podle něj by to bylo zbytečné, protože posudky Jaromíra Havla a Dušana Klose nejsou v rozporu. Ve středu 6. prosince tedy přednesou právní zástupci žalobce i žalované strany své návrhy. Soudce pak vyřkne rozsudek.

Divertikulitida je infekční onemocnění tlustého střeva. Objevuje se u onemocnění zvaného divertikulóza neboli stavu, kdy se ve stěně tlustého střeva tvoří výchlipky. Přítomnost výchlipek může narušit normální činnost střevního svalstva a to vede k potížím.  Divertikulitida je bolestivá infekce. Onemocnění se jen zřídka vyskytuje u pacientů mladších 40 let. Dobré je jíst hodně vlákniny. 

Autor: Hana Jakubcová, Luděk Mahel

6.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání v oboru strojírenství., Práce v kovovýrobě., Výroba pro zahračniční klienty., Zaměstnanecké výhody: stravenky k platu 100,- Kč za každý odpracovaný den, Mzda 22.000,- - 70.000,- dle schopnosti a výkonu, Plný úvazek 40 hod./týden + přesčasy dle ochoty zaměstnance, Místo vhodné i pro absolventy., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně dle dohody. Pracoviště: Bohuslav jurka - pracoviště, Zahradníčkova, č.p. 1387, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jan Jurka, +420 604 853 973.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 32 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě ASISTENT PROJEKTOVÉHO MANAŽERA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání v oboru strojírenství, nebo stavebnictví., Práce v kovovýrobě za použití CNC strojů pro zahraniční klienty., Zaměstnanecké výhody: stravenky k platu 100,- Kč za každý odpracovaný den, Místo vhodné i pro absolventy., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně dle dohody.. Pracoviště: Bohuslav jurka - pracoviště, Zahradníčkova, č.p. 1387, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jan Jurka, +420 604 853 973.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 85 Kč

Prodavači potravinářského zboží PPRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu masa a uzenin v Náměšti nad Oslavou (Masarykovo nám. 93) hledáme na částečný (případně celý, brigádu DoPČ/DoPP) úvazek kolegy-ni. Podmínka - Zdravotní průkaz. Náplní práce: Chystání pultů, úklid, obsluha zákazníků. Vhodné i pro studentku (od 15.00 do 17.30 v týdnu a v sobotu od 7.00 do 11.30)., Otevírací doba prodejny Pondělí 8.00 - 16.00; Úterý - Pátek 8.00 - 17.00, Sobota 7.30 - 10.30. Pracoviště: Řeznictví a uzenářství jan pavlíček s.r.o. - prodejna, Masarykovo nám., č.p. 93, 675 71 Náměšť nad Oslavou. Informace: , .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář montér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost ČEZ Energoservis spol s r.o. hledá zaměstnance na pozici Elektrikář - montér., , Požadujeme:, - Minimálně 2 roky praxe v oboru elektro, na JE vítána, - vyučen/ÚSO elektro, - Vyhl. 50/78 Sb. §6 do i nad 1000V , - Aktivní osobnost se zájmem se neustále vzdělávat, zodpovědnost, samostatnost, pracovitost, , Pracovní náplň:, - odborné práce zejména na VN motorech elektrárenských objektů, - realizuje údržbu v době odstávek jaderné elektrárny, - Zajišťuje opravy poruch na zařízení aj., , Nabízíme:, - Pět týdnů dovolené, - Příspěvek na stravu, - Příspěvek na penzijní připojištění ?- , - Bezúročné zápůjčky ze sociálního fondu, - Podpora při pracovní neschopnosti, - Čtvrtletní odměny, - Odměna za hospodářský výsledek, - Vzdělávací kurzy a školení, , Místo pracoviště: elektrárna Dukovany, , Zašlete životopis na email prace@cezenergoservis.cz nebo info na tel.čísle: 381 103 013., , Uchazeč o zaměstnání poskytnutím osobních údajů společnosti ČEZ ENERGOSERVIS uděluje dle Nařízení o ochraně osobních údajů a v souladu s právními předpisy v platném znění souhlas s jejich zpracováním za účelem účasti ve výběrových řízeních a získání zaměstnání. Osobní údaje budou uchovávány po dobu 6 měsíců. Po uplynutí této doby a v případě dalšího zpracování vašich údajů budete osloveni s žádosti o poskytnutí nového souhlasu.. Pracoviště: Čez energoservis spol. s r.o. - pracoviště jaderná elektrárna dukovany, 675 50 Dukovany-elektrárna. Informace: Lenka Hronková, +420 725 693 659,+420 381 103 013.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Sedli za volant opilí a křižovali noční ulice. Teď si dají pauzu

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Osobnosti regionů: Vodákům povolte dvě piva, cyklistům jedno a lyžařům žádné

/INFOGRAFIKA/ Ať si vodáci klidně sjíždějí řeky s mírnou hladinkou alkoholu, shodují se tři čtvrtiny osobností českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

Rekordman Jaromír Čejka oslaví osmdesátiny s píšťalkou na hřišti

Třebíčsko - Rekordman mezi fotbalovými rozhodčími Jaromír Čejka bude mít zanedlouho osmdesátiny. Oslaví je, jak jinak, než sportem. Bude pískat fotbalové utkání mezi Hrotovicemi a Myslibořicemi. Bude to jeho bezmála 6500 utkání.

Letní kina lákají na osvědčené komedie i novinky

Vysočina – Oblíbené české komedie, pohádky i zahraniční filmy nabízejí letní kina, která neodmyslitelně patří k prázdninové atmosféře. Zhlédnout zajímavé snímky pod širým nebem mohou lidé po celé Vysočině, a to jak ve větších městech, tak i v malých vesnicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT