Ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů minulý týden prohlásili, že Vysočina bude mít krajskou policejní správu a všech pět okresů bude již od příštího roku spadat pod jednu policejní správu.

S podobným krokem ale nyní přišli překvapivě i neonacisté z neregistrovaného hnutí Národní odpor (NO). Zatímco doteď byli roztříštěni do buněk NO Havlíčkobrodsko (Světlá nad Sázavou), NO Jihlavsko, NO Pelhřimovsko, NO Třebíč a NO Vlašim (ten se k Vysočině připojil loni v prosinci), od minulého pátku vytvořili jednu velkou organizovanou skupinu. Ta nyní nese název Národní odpor Vysočina. Neonacisté to oznámili v prohlášení na webových stránkách NO 11. dubna.

„K tomuto rozhodnutí nás vedlo i heslo „Porazit systém“. Tímto strategickým krokem sledujeme lepší provázanost jednotlivých aktivistů, kteří tak mohou zefektivnit svou činnost,“ píše se například v prohlášení neonacistů.

Nejaktivnější scéna v zemi

Podle expertů, které Deník oslovil, to potvrzuje trend stále většího významu a organizovanosti neonacistických aktivit na Vysočině.
„Neonacistická scéna na Vysočině je nyní jednou z nejaktivnějších složek NO v České republice,“ řekl exkluzivně pro Deník politolog z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.
Příčiny vidí v tom, že Vysočina má schopné organizátory s vůdčími schopnostmi, kteří dokáží oslovit část mládeže hledající náplň života v periferním regionu.

„Samozřejmě, že z toho nejsem nadšen. To, že si dali do názvu Vysočina, považuji za nešťastné, ale zřejmě s tím nic neuděláme. Podali jsme již dříve na NO trestní oznámení, ale zatím nemáme od policie žádné informace,“ okomentoval nový vývoj hejtman kraje Miloš Vystrčil. Podle něj neonacistům nahrává i to, že se o nich v poslední době hodně mluví a píše.

„To je jejich prvotní záměr. Chtějí, aby se o nich vědělo, a to se jim daří,“ podotkl Vystrčil.
Zatím poslední velkou akcí NO byl pietní pochod asi 150 neonacistů v Jihlavě 29. března. Celou akci provázely policejní manévry. Nasazeno bylo 400 mužů zákona a speciální technika. Za profesionální zvládnutí akce poslal policii děkovný dopis i primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.
„Po vyhodnocení vyšel zákrok policie na zhruba jeden milion korun. Největší položkou bylo nasazení vrtulníku, který nám velmi usnadnil práci,“ informovala jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Během akce byl zatčen jeden z neonacistů Jiří Švehlík pro podezření ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. Zatím nebyl nikdo obviněn. Policie čeká na znalecké posudky.