Rozhodla o tom pobočka brněnského krajského soudu v Jihlavě, která projednávala Ondrákovo odvolání proti zářijovému rozsudku třebíčského soudu. Ten Ondráka odsoudil k patnáctiměsíčnímu vězení s podmíněným odkladem na třicet měsíců za útok na veřejného činitele, ke kterému došlo loni v listopadu na půdě třebíčské radnice.


Mašek při incidentu utrpěl několik zranění po celém těle a devět dní byl v pracovní neschopnosti. Ondrák se ale bránil, že všechno bylo jinak a že Maška nenapadl, naopak místostarosta se prý snažil napadnout jeho. Oba muži se dostali do sporu kvůli opravě domu.


„Odvolání bylo projednáno a soud jej zamítl, čímž současně potvrdil rozsudek třebíčského soudu,“ informovala vedoucí trestní kanceláře odvolacího soudu v Jihlavě Helena Brychtová. Verdikt jihlavského soudu je pravomocný, a není proti němu možné další odvolání.


Jihlavský soud odmítl podjatost


Sedmačtyřicetiletý inženýr Vlastimil Ondrák může pouze využít dovolání k Nejvyššímu soudu, ale to nemá odkladný účinek na trest.
„Zatím nemám v ruce písemné vyhotovení rozsudku, takže neznám přesné důvody, proč tak odvolací soud rozhodl. Soudce své rozhodnutí na místě nekomentoval. Já si ale stojím za tím, že to bylo vše úplně jinak. Soudce v Třebíči byl podle mého názoru navíc podjatý,“ řekl včera Deníku Ondrák, který to zdůvodňoval tím, že rozsudek proti němu měl soudce napsaný již po prvním hlavním líčení, které bylo v červnu.


„S protokolem o průběhu červnového hlavního líčení jsme dostali i rozsudek, který soudce vynesl až 4. září,“ připomněl Ondrák.
Soud v Jihlavě shodil ze stolu i tuto stížnost na podjatost. „Stížnost byla zamítnuta,“ potvrdila informaci Helena Brychtová. Podle soudu soudce Vilém Machálek podjatý nebyl, protože se neprokázalo, že by rozsudek viděl ještě předtím, než byl odeslán. Machálek to tenkrát zdůvodňoval tím, že udělala chybu sekretářka.


Potvrzení trestu pro Ondráka včera uvítal místostarosta Mašek, který si myslí, že je to varování pro další, kteří by si chtěli vyřizovat účty s politiky ručně. „Jinak z toho ale nějakou velkou radost nemám. Problémy se daly tenkrát řešit úplně jinak,“ dodal Mašek.


Soudce Machálek ale musí čelit další stížnosti a tentokrát se zdá, že oprávněné. Minulý čtvrtek totiž nevpustil veřejnost na vyhlášení rozsudku nad primářem porodnice v Třebíči Václavem Žižlavským. Podle všeho tím zásadním způsobem porušil Ústavu České republiky a trestní řád hned ve dvou bodech. Zákony totiž hovoří jasně, rozsudek musí být vždy veřejný.