Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Námořník Šustr má podmínku za půlmilionový podvod

Jihlava - Poškození klienti vytvořili na internetu stránku, která upozorňuje na další pochybné aktivity.

14.11.2013
SDÍLEJ:

Zdeněk Šustr (na snímku) si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se odvolá, soudní pře bude pokračovat.Foto: Deník/ Roman Martínek

Námořník Zdeněk Šustr a bývalý zaměstnanec cestovní společnosti s ručením omezeným Jachty plachty, si v pondělí u jihlavského okresního soudu vyslechl rozsudek za zločin podvodu. Hrozil mu až osmiletý trest. Nakonec vyvázl s podmínkou.

Šestačtyřicetiletý Zdeněk Šustr podle soudu v roce 2011 ve třech případech vybral peníze na pronájem jachet v Chorvatsku, ale slíbené služby nezajistil. Kromě toho nezaplatil za autobusovou dopravu, a celkem způsobil škodu 501 tisíc korun. Za to byl odsouzen k trestu na třicet měsíců s podmínečným odkladem na čtyři roky. Navíc nesmí čtyři roky podnikat v cestovním ruchu. Soud také přiznal náhradu škody většině poškozených. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Kamil Špelda se vzdal práva na odvolání, Šustr si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

„Rozhodování o trestu bylo na hraně. Zvažovali jsme i nepodmíněný trest, ale s ohledem na poškozené jsme usoudili, že bude lepší, když se obžalovaný pokusí své závazky během zkušební doby uhradit," vysvětlil jeden z důvodů předseda soudního senátu Zdeněk Chalupa.

Šustr už byl v minulosti odsouzen k podmínce a peněžitému trestu dvacet tisíc korun za neoprávněné podnikání a zpronevěru deseti tisíc korun z doby, kdy působil v občanském sdružení Námořní yacht klub Jihlava.

Soud se Šustrem začal v Jihlavě na začátku dubna. Námořník tehdy odmítl vypovídat. Šustr pouze řekl, že je nezaměstnaný, trvalý pobyt má hlášený na jihlavském magistrátě a nemá žádný příjem. U soudu Šustra zastupuje advokátní kancelář Tomáše Sokola z Prahy. Soud vyslechl jako svědka i majitele firmy Jachty plachty Pavla Mikeše. Podle něj firma splácí pohledávky a nové služby nenabízí.

Jenže podvedených lidí je zřejmě víc. Někteří dosud na policii nepřišli. Upozorňuje na to speciální webová stránka euroregatta.cz, kterou vytvořili nespokojení klienti.

Výzva napálených

„Tyto stránky mají za cíl varovat před osobou Zdeňka Šustra a zároveň mají za cíl najít veškeré osoby a firmy, které byly touto osobou jakkoli poškozeny nebo podvedeny, a to nejen z České, Slovenské a Chorvatské republiky," stojí v úvodu webové stránky.

Tvůrci webu se domnívají, že Zdeněk Šustr pokračuje v páchání trestné činnosti, a to i mimo území České republiky, kde prezentuje pobytové nabídky. Podle tvůrců stránky je nezbytné, aby všichni poškození podali trestní oznámení. Výzvu podpořilo i Okresní státní zastupitelství v Jihlavě.

Informaci Deníku potvrdil jihlavský státní zástupce Kamil Špelda. „Během roku se na mne obrátili lidé ze Slovenska, kteří uzavřeli smlouvu s obžalovaným Šustrem pod hlavičkou firmy Jachty plachty, která už ukončila činnost. Klienti se cítí být také podvedeni," uvedl Kamil Špelda.

Tvůrci webové stránky uvádějí, že na Slovensku je proti Šustrovi podáno trestní oznámení a další budou údajně přibývat. Ozývají se i slevové portály, u nichž Šustr inzeruje, ozvala se i jachtařská firma z Chorvatska. Dotyční současně upozorňují na Šustrovy nové aktivity pod hlavičkou jiné firmy.

Web euroregatta.cz popisuje Zdeňka Šustra jako schopného manipulátora a obratného řečníka s vysokoškolským vzděláním, který si snadno získá důvěru lidí. Jeho vystupování zejména v oblasti pronájmu lodí a jachtingu je velmi přesvědčivé a založené na opravdových zkušenostech. V minulosti pořádal nebo byl spolupořadatelem několika kurzů výcviku kapitánů v Chorvatsku, kde je velmi dobře znám jak díky své chorvatštině a znalostem místních poměrů, tak i díky tomu, že dodává klienty chorvatským společnostem.

Autor: Roman Martínek

14.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení