Do rukou policie se tak dostaly i vzácné zbraně pocházející z období první světové války a italský samopal značky Beretta, řekla policejní mluvčí Dana Čírtková. Zbraní bylo loni odevzdáno o čtvrtinu méně než při předcházející amnestii v roce 2009, tehdy policie v Kraji Vysočina vybrala 395 zbraní.

„Velký nápor jsme měli 31. prosince, čili poslední den amnestie," uvedla Čírtková. Během silvestrovského dopoledne lidé přinesli 13 zbraní a 418 kusů střeliva.

Od loňského července do konce roku policie na Vysočině vybrala 171 krátkých zbraní a 125 dlouhých. Mezi rarity patří opakovací puška Winchester, model 1895. „Je to velmi vzácný kus z období první světové války," přiblížila mluvčí. Ze stejného období je samonabíjecí pistole značky Bergmann, vzor 1908.

Neobjasněný trestný čin

Zbraně byly předány na balistickou expertízu na oddělení kriminalistické techniky, aby se zjistilo, jestli s nimi nebyl spáchán neobjasněný trestný čin. Poslední část zbraní dopravili policisté do Brna v pátek. Byly mezi nimi i válečné ruské a německé pušky a prvorepubliková četnická karabina.

V celé České republice bylo při loňské zbraňové amnestii odevzdáno 5 744 zbraní a 468 351 kusů střeliva. Většinou šlo o krátké střelné zbraně, jako jsou pistole nebo revolvery.

Pokud taková zbraň projde všemi potřebnými testy a nenajde se její původní majitel, může se stát majetkem toho, kdo ji při amnestii odevzdal. Pokud o zbraň nebude mít zájem, tak propadne státu. Za nelegální držení zbraní hrozí v krajním případě až dva roky vězení.

Věra Stejskalová (čtk)