Na silnicích zastavují řidiče a balamutí je historkou o tom, že jim došel benzin a potřebují peníze na doplnění nádrže.
S jedním takovým podvodníkem se nedaleko od svého bydliště setkal i Josef Neuwirt z Telčska. Policie potvrdila, že takové případy se občas stávají. „Před několika týdny mě zastavil snědý muž ve starém mercedesu s německou poznávací značkou a představil se jako Mustafa. Německy mě prosil o peníze na benzin. Výměnou za ně mi nabízel údajně zlatý prsten, ale bylo vidět, že je to nějaký šunt. Řekl jsem mu, že žádné peníze u sebe nemám, ale stejně se je nějak snažil vymámit. Mluvil trochu i česky. Když viděl, že neuspěje, vzdal to, sedl do auta a odjel," vylíčil svoji zkušenost Neuwirt s tím, že vše oznámil i na policii. „To víte, je to pro jistotu, aby se o tom vědělo, když tady řádí takový podvodník," dodal.
Podle všeho to ale v poslední době není jediný takový případ. „Já jsem se s tím přímo nesetkala, ale slyšela jsem, že se něco podobného stalo také u Nové Říše nebo u Řídelova. Na jednoho pána měl prý podvodník vyrukovat s touto historkou o benzinu přímo v centru Telče a z ruky mu ukrást peněženku," svěřila se Michaela Padrtová.
Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové se policie podobnými případy na Jihlavsku zabývá. Scénář bývá podobný posádka vozidla odstaveného na silnici tvrdí řidiči, který zastavil a chtěl jim pomoci, že jsou cizinci a potřebují peníze na benzin nebo nutnou opravu, ale mají jen cizí měnu. „Snaží se řidiče přimět ke směně za české peníze nebo ke koupi šperků a elektroniky s tvrzením, že se jedná o velmi výhodný obchod. Jenže pokud na to řidič opravdu přistoupí, s největší pravděpodobností později zjistí, že peníze nejsou pravé a elektronika nebo šperky jsou vlastně jen laciná hračka," uvedla Kroutilová.
„Pachatelé využívají chvíle, kdy řidič, motivován snahou druhému pomoci, není na vzniklou situaci připraven a mívá tendenci udělat to, co by jinak nikdy neudělal. Obdobné případy, kdy se řidiči nechají takto podvést, nejsou naštěstí časté," dodala mluvčí.
Pokud policisté přijmou oznámení o odstaveném vozidle, jehož osádka zastavuje projíždějící auta, vyjede na místo policejní hlídka, zjistí okolnosti takové situace a přijme opatření na základě zjištěných skutečností. „Velmi často se stává, že pachatelé z nahlášeného místa stihnout zmizet ještě dříve, než se na místo dostaví policisté," zmínila Kroutilová.
A jak se v takové situaci, kdy se setkají s mazaným podvodníkem, mají řidiči zachovat? Policejní mluvčí doporučuje zejména nekupovat za podezřelých okolností žádné věci, u kterých není možné ověřit jejich pravost a původ.
„Pokud chce řidič, který na místě zastavil, osádce auta pomoci, vždy jí může nabídnout telefonické kontaktování vozidel taxislužby, odtahové služby nebo policii. Z reakce na tuto nabídku lze poté většinou odvodit, jestli chce osoba nebo osoby opravdu pomoci, anebo bude dále vyvíjet tlak na odkoupení věcí či směnu peněz," uzavřela Kroutilová.
ZUZANA MUSILOVÁ