Podle předsedy třebíčského okresního soudu Františka Fruly je délka odvolacího řízení kratší hned o několik měsíců. „Tak například 4. září loňského roku u nás byla odsouzena žena, odvolání se pak na jihlavské pobočce projednávalo už 26. listopadu. Kdyby to mělo jít do Brna, mohlo to trvat třeba i rok,“ řekl včera reportérům Deníku František Frula.


Zřízení nové pobočky v krajském městě si chválí také předseda jihlavského okresního soudu Vladimír Sova. „Znát je to především u civilních řízení, jako jsou rozvody nebo spory o majetek, tam jsou lhůty několikanásobně kratší,“ uvedl.


Až šest set nevyřešených věcí


Podle Františka Fruly byla dlouhá odvolací lhůta dána přehlcením brněnského krajského soudu, s čímž souhlasila i tamní mluvčí Miroslava Sedláčková.
„Do Jihlavy přichází měsíčně asi sedmdesát věcí, které čtyři civilní soudci stihnou vyřídit přibližně do půl roku. V Brně odvolací občanskoprávní řízení trvá až dva roky, výjimečně i déle. Je to dáno tím, že zatímco v Jihlavě mají neskončeno sto třicet věcí, odvolací senáty v Brně jich mají dvojnásobek a některé specializované senáty i více než šest set,“ vysvětlila Miroslava Sedláčková.


Obrovský přínos v nové pobočce vidí i Tomáš Lichovník, předseda žďárského okresního soudu. „Lidé díky ní ušetří čas i peníze při cestování. Do Brna je to přeci jen dál než do Jihlavy,“ řekl Lichovník.


Pobočka brněnského krajského soudu byla v Jihlavě zřízena k 1. červnu 2008. „Spisy tam přicházejí z Okresních soudů ve Žďáře, v Jihlavě a v Třebíči, tedy z míst, která z hlediska soudního uspořádání spadají pod obvod Krajského soudu v Brně,“ podotkla Sedláčková.


Vysoké náklady, noví zaměstnanci


Aby bylo možné v Jihlavě řešit i odvolání pelhřimovského soudu, jež nyní spadá pod českobudějovický krajský soud, či havlíčkobrodského soudu, jehož odvolání se řeší v Hradci Králové, muselo by dojít ke změně zákona a ke zřízení samostatného soudu kraje Vysočina.


„To by si ale vyžádalo vysoké finanční náklady, protože stávající prostory sloužící pobočce pro plný provoz samostatného soudu nepostačují. Kromě toho by krajský soud musel přijmout desítky nových zaměstnanců a získat přibližně třicet nových soudců,“ sdělila Sedláčková.