Pořádala ji Společnost přátel Mongolska a krajská knihovna Vysočiny. Měla za cíl kulturně sblížit Čechy a Mongoly. Místo toho začala ostudou, která „domácím“ zrovna dobré jméno nedělá.

„Už před zahájením jsme zjistili, že někdo nastříkal sprejem před vchod knihovny hanlivé nápisy. Stop Mongolům a Antimongolia,“ vypráví jeden z pořadatelů akce z Havlíčkova Brodu, který se společně s kolegy rozhodl o celé záležitosti informovat havlíčkobrodský Deník.

Autoři nápisů se dostavili osobně zhruba patnáct minut před šestou večer. „Byla to skupina zhruba tak patnácti až dvaceti zakuklených neonacistů. Myslím, že byli někde z okolí Havlíčkova Brodu. Vykřikovali, že světelské sklárny zkrachovaly a Mongolové berou Čechům práci. Což je absurdní, protože ve sklárnách přece Mongolové nepracovali. Tři z nich pak demonstrativně před vchodem spálili mongolskou státní vlajku,“ vzpomíná si.

Výtržníci byli připraveni

Pořadatelé mezinárodního večera byli celou událostí šokováni, nic podobného v poklidném městečku na Vysočině nečekali. „Ti výtržníci museli být na celou akci připraveni. Protože opatřit si během chvilky mongolskou vlajku není možné. Museli ji ukrást,“ konstatuje známý český tlumočník z mongolštiny Jiří Šíma. Pořadatel se rozhodl zavolat policii.

„Volal jsem jak městské strážníky, tak republikovou policii. Když mě jeden z neonacistů viděl s mobilem, zaútočil na mě a kopl mě. Obě policie přijeli skoro současně, ale to už výtržníci zmizeli,“ vypráví.

Tlumočník Jiří Šíma a zástupce mongolské strany slečna Ariundzul uvažují o podání trestního oznámení, protože jejich kolega byl fyzicky napaden. „Událost zatím šetříme jako přestupek, pokud nevyjdou najevo další skutečnosti,“ vyjadřuje se k události mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Havlíčkově Brodě Jana Mazourová.