Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželka si prý vzpomněla, že zranění má od umyvadla

Jihlava – Ladislav Líbal požádal o obnovu svého procesu. Násilník týranou ženu před soudem zmanipulovat nedokázal.

29.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Achiv VLP

Odsouzený čtyřicetiletý násilník Ladislav Líbal z Jihlavy se z vězení pokusil zmanipulovat svou oběť (manželku) a důkazy ve svůj prospěch. Líbal byl v roce 2012 odsouzen k šesti letům vězení za brutální týrání mongolské manželky. Ženu několik dní věznil v bytě a mlátil. Loni po dvou letech ale z ničeho nic požádal o obnovu řízení. Obhájce dostal od manželky Líbala a současně oběti dopis, v němž píše, že si po letech vzpomněla, jak to tehdy bylo. Podle nového svědectví jí neublížil Líbal, ale zranění si způsobila sama v koupelně. „Vzpomíná si, že tehdy opilá upadla v mokré vaně v koupelně a převrhla na sebe umyvadlo. Takto si všechna zranění způsobila sama," přečetla už loni v říjnu soudkyně Dagmar Koutníková Trnková, která měla za úkol rozhodnout, zda bude mít Líbal nový soud.

Oběť týrání se ale dávno přestěhovala do Mongolska. Jihlavskému soudu se ji nakonec podařilo předvolat na středeční hlavní líčení. Žena nejen že přišla, ale soudu řekla informace, které Líbalovi příliš nepomohly. „Řekla, že všechno vymyslel Líbal a dopis napsal také on. Potvrdila, že je pravda, co řekla už před lety, kdy byla před soudem v Jihlavě vyslýchána. Žena se svěřila, že má Líbala ráda a přeje si, aby se k ní vrátil, ale to, že jí ubližoval, je pravda," shrnul středeční výpověď poškozené státní zástupce Miroslav Novák.

Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková pak neměl jinou možnost, než Líbalovu žádost o obnovu řízení zcela zamítnout. Líbal tak může pokračovat ve výkonu trestu.

Státní zástupce sice naznačil, že by mohl být Líbal stíhán za návod ke křivé výpovědi, ale s ohledem na blízký vztah mezi nimi zřejmě k žádnému novému obvinění nedojde.

Ladislav Líbal dostal původně u Okresního soudu v Jihlavě osmiletý trest. Rozsudek zmírnil až Krajský soud v Brně. V té době šlo o jeden z nejzávažnějších případů domácího násilí na Vysočině. „Žena si prošla mučením. Chování obžalovaného bylo bezcitné a surové," upozornil tehdy žalobce Ivo Novák.

Podle soudu Líbal svou ženu sprchoval studenou vodou a kovovou koncovkou sprchy ji tloukl do hlavy, až upadla do bezvědomí. Nejméně další dva dny jí pak tloukl mokrým ručníkem do zraněné hlavy.

Týden ji věznil v bytě. Z telefonu ji vyndal SIM kartu, aby si nemohla zavolat o pomoc. Vysvobodila ji až policejní hlídka. Ženě se podařilo odblokovat jiný telefon, když byl manžel mimo byt. Žena musela být okamžitě převezena do nemocnice v Jihlavě.

Četná zranění

Lékaři zjistili, že má zlomeninu spodiny lebeční, zlomené žebro, otřes mozku, zhmoždění levé plíce, hematomy po celém těle a lehce krvácela do hrudníku. Ladislav Líbal skončil ve vazbě a byl obviněn a také odsouzen za týrání osoby žijící ve společné domácnosti a ze zločinu těžkého ublížení na zdraví.

Líbal se k ničemu z toho nepřiznal. Tvrdil, že všechna zranění žena měla z koupelny, kde na ni spadlo umyvadlo. O sobě tvrdil, že je psychicky labilní, má schizofrenii a bere léky. Znalci u něj ale zmíněnou nemoc nediagnostikovali. Líbal navíc ženu týral v podmínce. V minulosti už byl dvanáctkrát odsouzen za majetkovou i násilnou trestnou činnost.

Obětem domácího násilí se na Vysočině věnuje také Bílý kruh bezpečí (BKB). Ročně řeší desítky případů. Jsou mezi nimi i oběti, které se ocitly na hranici mezi životem a smrtí. „Ty nejstrašnější případy jsou vyvrcholením někdy i mnohaletého psychického a fyzického týrání," varuje Antonín Křoustek z BKB.

Ženy často vycítí, že není něco v pořádku, a tak hledají pomoc. Pokud ji nenaleznou, mohou se dostat do bodu zlomu, kdy začnou hledat vinu samy u sebe. Často se stane, že ses tyranem rozejdou, ale následně si najdou partnera s podobnými povahovými rysy. BKB neposkytuje pouze psychologickou pomoc, ale dokáže pro oběti domácího násilí získat od státu i finanční pomoc.

Autor: Roman Martínek

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení