Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lihoví mafiáni si vyslechnou rozsudky. Proces už trvá více než rok

Olomouc, Vysočina - Více než rok potřeboval olomoucký krajský soud na to, aby rozpletl kauzu takzvané lihové mafie. Již v úterý by však měl v případu, který nemá v novodobé české historii obdoby, vynést rozsudky. „Důvodem je rozsáhlost obžaloby," vysvětlil soudce Eduard Ondrášek.

21.12.2015
SDÍLEJ:

Podnikatel Radek Březina před soudem přiznal, že v čele lihové mafie stál on. Sklady a provozovny měl gang rozmístěné takřka po celé Moravě a také v Čechách. Jen ve skladu u Stojčína na Pelhřimovsku našla policie více než milion litrů lihu.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Rozsudek měl podle původního plánu padnout už na začátku prosince, ale soud stačil pouze vyslechnout závěrečné řeči. Obžalovaní většinou svou vinu přiznali, soud požádali o mírnější tresty, než navrhoval žalobce.

V případu s nelegálními obchody s lihem se zodpovídá v organizované skupině sedm obžalovaných v čele s Radkem Březinou. Na daních podle obžaloby stát připravili o rekordních 6,7 miliardy korun. Organizovaná skupina mimo jiné provozovala obří sklad nezdaněného lihu ve Stojčíně na Pelhřimovsku.

O mírnější trest požádal soud Březinův mladší bratr Tomáš, žalobce mu jako jedinému přisoudil status spolupracujícího a navrhl kvůli tomu nejnižší trest čtyři roky. „Je mi jasné, že budu muset jít na nějakou dobu do výkonu trestu, přeji si, aby ta doba byla co nejkratší. Státní zástupce nedostatečně zohlednil mou budoucnost," uvedl Tomáš Březina. Poukázal na to, že trestnou činnost v roli klíčového svědka rozkrývá ještě v dalších 40 trestních řízeních. „Budu se muset před těmi lidmi skrývat, budu mít před nimi strach, je to doživotní trest," uvedl Březina mladší.

Lihovar se nerozjel

Svou spolupráci vyzdvihoval i další obžalovaný Lubomír Kaláč, kterému však status spolupracujícího žalobce nepřisoudil. „To, že tady dnes stojíme, je díky mně. Má spolupráce s policií pomohla odkrýt nejen tuto kauzu, ale i ostatní, donutila několikrát Radka Březinu změnit svou obhajobu," uvedl Kaláč. Poukázal na to, že trestnou činnost mafie začal odkrývat jako první, a i podle policie bylo jeho postavení klíčové. „Šel jsem proti této mafii a riskoval svůj život a život celé rodiny. Co jsem dělal, nebylo správné a hluboce toho lituji," řekl Kaláč.

Kaláč fungoval jako správce nelegálního lihového skladu ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Při vyšetřování metanolové kauzy objevila policie ve Stojčíně v prosinci 2012 největší sklad nelegálního lihu v historii. Areál ukrýval milion a tři sta tisíc litrů nezdaněného lihu. Barely odvážela celní správa několik týdnů.

Po provalení kauzy to ale popíral. Deníku tehdy řekl, že o ničem nevěděl a byl odhalením překvapen. Při jednom z hlavních líčení, ale přiznal, že o všem věděl, a potvrdil i to, že Březina chtěl ve Stojčíně vybudovat podzemní lihovar.

Lubomír Kaláč, na něhož byl areál ve Stojčíně oficiálně napsán, jej měl celou dobu na starost. Skutečným majitelem byl ale Radek Březina. Přestože rozlehlou nemovitost několik let opravovali a budovali tam tajné sklady, na lihovar nakonec nedošlo.

„Nepodařilo se tam zprovoznit kotelnu, obec byla proti tomu, a tak Radek od celého záměru ustoupil. Areál byl plný barelů s lihem. Vše se zakonzervovalo a nelegální líh jsme pak vozili do dalšího skladu ve Valašském Meziříčí a do bývalých sladoven v Olomouci," řekl u soudu Lubomír Kaláč.

Policie nekonala?

Lidé ve Stojčíně tušili, že se v areálu děje něco protizákonného. Starosta Jiří Peltan na situaci opakovaně marně upozorňoval. „Úřady dění ve Stojčíně přehlížely, možná i úmyslně," soudil Peltan.

Deník už dříve zjistil, že Lubomír Kaláč oficiálně pracoval pro Březinu jako obchodní zástupce s autokosmetikou a směsmi do ostřikovačů. Areál ve Stojčíně si pronajal asi před dvanácti lety. V roce 2007 se areál začal plnit přepravními paletami. Už tehdy ale vedení obce upozorňovalo na podezřelé okolnosti.

„Několikrát jsme kontaktovali policii, aby areál prověřila. Bylo nám divné, že do areálu jezdí kamiony zásadně v noci. To nebylo normální," popsal dříve starosta Peltan. Podle něj ale policie nikdy nic nezjistila, nebo nechtěla zjistit.

„Vždycky se jen otočili před branou a zase odjeli," vzpomínal Peltan. Starosta si pamatuje i na asi desetičlennou partu Ukrajinců, kteří v areálu pracovali a pouze chodili do místní obchodu na svačinu.

„Teď je mi jasné, co tam dělali zazdívali líh," říkal po odhalení starosta. Podle něj je divné, že i přes opakované upozornění policie ani celní správa na nic nepřišly, stačilo zkontrolovat jediný kamion.

Lubomír Kaláč podezření lidí z obce potvrdil, když u soudu detailně popisoval, jak se statisíce litrů nelegálního lihu vozily po nocích speciálními kamiony, které kvůli možným policejním kontrolám doprovázela osobní auta.

„Po každé dokončené jízdě jsme faktury za náklad a přepravu museli spálit. Používali jsme speciální mobilní telefony, dalo se z nich volat jen mezi sebou," řekl Kaláč.

Přiznaná vina

Vinu přiznala většina zbývajících obžalovaných, pro něž žalobce žádá až dvanáct let. Poukazovali ale na to, že jen plnili pokyn nadřízených. Skladník Rostislav Hanulík apeloval na soud kvůli své rodinné situaci a snaze zajistit péči pro nemocné dítě. „Vstoupil jsem do rozjetého vlaku, ze kterého nešlo vystoupit," uvedl Hanulík. Kvůli problémům s páteří je v invalidním důchodu. Dodal, že bez stabilního příjmu by nezabezpečil rodinu. Jednatel Březinovy společnosti Morávia-Chem Radek Menšík tvrdil, že když začal podnikat s Březinou, netušil, že jde o nelegální činnost. „Měl jsem z Radka Březiny velký strach, dovedl se s každým, kdo mu odporoval, rychle vypořádat," uvedl.

Poslední z obžalovaných Tomáš Pantlík, který však není souzen jako člen organizované skupiny, soud požádal o zproštění obžaloby. Žalobce pro něj chce tři až čtyři roky vězení. U soudu tvrdil, že se skupinou neměl nic společného a o obrovském množstvím lihu prý nevěděl. „Celé to cítím jako omyl, s tou věcí nemám nic společného," uvedl Pantlík, který se před soudem zodpovídá kvůli skladu s lihem v Olomouci.

Kauzou lihové mafie se olomoucký krajský soud zabývá od loňského prosince. Kromě Radka Březiny jsou všichni obžalovaní souzeni na svobodě.

Autor: Roman Martínek

21.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení