Podle něj majitelé provozováním kvízomatů porušují zákon o loteriích. „Nelegální provozovatelé riskují pokutu až do výše deseti milionů. Za tento trestný čin hrozí až desetileté vězení," konstatoval náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Ministerstvo už minulý čtvrtek podalo trestní oznámení na padesát provozoven v sedmatřiceti městech České republiky.

co je kvízomat?
Kvízomat vypadá jako běžný hrací automat. Před hrou však hráč musí zodpovědět vědomostní otázku, na kterou odpovídá Ano či Ne. Tyto náhodné otázky bývají velice jednoduché. Například: „Měla Popelka čtyři oříšky?" Správnou odpovědí hráč spustí hru podobnou té na výherním automatu.

počty kvízomatů v testovaných hernách:
Brno-střed, Masarykova: 8
Brno-střed, Lidická: 11
Brno-střed, Mendlovo náměstí: 6
Brno-střed, Nádražní: 7
Komín, Svratecká: 8
Brno-střed, Zvonařka (2x): 13
Bystrc, Foltýnova: 10
Bystrc, Jakuba Obrovského: 9

Redaktoři Brněnského deníku Rovnost navštívili deset heren v různých částech Brna. Zjistili, že v nich je dvaasedmdesát kvízomatů. „O žalobě ministerstva jsem zatím slyšel jen z neoficiálních zdrojů. Až se k nám případné obvinění dostane, zaujmeme k němu stanovisko. Jsme připravení splnit případné požadavky, stejně jako tomu bylo u vyhlášky, která zakázala videoloterijní automaty," vyjádřil se například šéf herny v Lidické ulici Jiří Hilburger.

Ve většině podniků v době návštěvy redaktorů byla pouze obsluha, které nadřízení zakázali se k problému vyjadřovat. Test prokázal, že mnohé herny obcházejí povinnost u vchodu zveřejňovat údaje, jako je otevírací doba či kontakt na vedoucího. Příklad je třeba provozovna ve Svratecké ulici, kde funguje osm kvízomatů. Na dveřích herny ve Foltýnově ulici s deseti kvízomaty sice údaje nechybějí, ale uvedené telefonní číslo na vedoucího Lea Veselého je nefunkční. „Mobil vám na něj dát nemohu," řekla barmanka Lucie Studená.

Obliba kvízomatů se v jednotlivých místech liší. „Na automaty tady hráči stojí málem frontu," tvrdila barmanka herny v Lidické ulici, která si nepřála uvést jméno.

Úplně jiná situace je v Bystrci. „Podle mě mají lidé raději běžné videoloterijní automaty. Ty už tu nenajdou, a tak jezdí hrát raději do města," sdělil Jiří Horník, který obsluhuje zákazníky v bystrcké ulici Jakuba Obrovského.

Většinu kvízomatů v Brně provozuje firma Vindaron. Brání se, že kvíz nemá prvky náhody použité v loteriích.

Firma Vindaron je připravena svá tvrzení prokázat u soudu. „Je nám velmi líto, že lobby hazardního průmyslu používá náš vědomostní kvíz jako argumentaci a obhajobu v boji s obecně závaznými vyhláškami měst a obcí, omezující provozování loterií," prohlásil jednatel společnosti Pavel Čada.

Představitelům městských částí, ve kterých kvízomaty fungují, nezbývá podle jejich slov než čekat, jak případ dopadne. „V lednu jsme schválili nulovou toleranci hernám. Sedmdesát procent z nich však stále na našem území zůstává, protože jim nevypršely licence. V hernách nechceme žádné přístroje. Je jedno, na jaké bázi fungují. Požadujeme, aby ministerstvo financí zvýšilo úsilí v jejich rušení," sdělil starosta největší městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Podle odborníků věnujících se léčbě závislosti na hazardních hrách, se kvízomaty od běžných terminálů příliš neliší. „Klienti o kvízomatech vědí a berou je jako další formu herního průmyslu k nalákání hráčů a snahu obejít nynější regulaci hazardu. Jejich zápolení se závislostí existence kvízomatů nijak podstatně neovlivňuje. Problém je spíš narůstající příklon k internetovému sázení," sdělila Šárka Licehammerová ze společnosti Podané ruce, která se zabývá prevencí a léčbou závislostí.

MARTIN SLÁVIK