Jihlavská pobočka brněnského krajského soudu se rozpadá. Senát, který by se měl na jihlavské pobočce zabývat nejzávažnějšími zločiny, totiž nevznikne. Například kauzu brutálně zavražděné patnáctileté Petry z Jihlavy tak bude definitivně řešit Krajský soud v Brně.
Jenže situace je mnohem horší. Ke konci srpna bude na jihlavské pobočce zrušen také trestní senát, který se zabýval odvoláními ze tří okresních soudů ve východní části kraje. Všichni, kteří budou po prázdninách odsouzeni v Třebíči, Žďáře nad Sázavou a Jihlavě, budou muset po pěti letech znovu jezdit kvůli odvolání do Brna. „Na jihlavské pobočce končí činnost odvolacího trestního senátu buď k 31. srpnu, nebo 30. září 2013, to bude předmětem jednání porady vedení soudu," potvrdila Deníku mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková. Nejpravděpodobnější je ale konec prázdnin, protože k tomuto datu končí na pobočce soudkyně Libuše Gloserová. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, ale mám k tomu víc důvodů, zejména pracovních," sdělila Deníku sama Libuše Gloserová. Jejím odchodem se fungování odvolacího soudu v trestních kauzách prakticky zhroutilo. Už dříve odešel soudce Miroslav Novák, který byl do Jihlavy přesunut proti své vůli a podal kvůli tomu na Krajský soud v Brně žalobu. Podle informací Deníku byla úspěšná. Nováka nahradil současný předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova.
Vize byla taková, že by Sova mohl trestní senát posílit natrvalo, ale i tato varianta nyní padá. Kvůli záměru, že bude v Jihlavě fungovat plnohodnotný soud, byl ve výběrovém řízení vybrán i nový krajský soudce. Měl se jím stát Zdeněk Chalupa z jihlavského okresního soudu. Ten za něj našel i náhradu. Je jím státní zástupce z jižních Čech. Žádost na jeho jmenování soudcem je u ministra spravedlnosti. Jmenování se ale zřejmě nedočká. „Žádné další posílení nebo doplňování soudců rozhodujících trestních agendu, není v současné době na pořadu dne," uvedla Miroslava Sedláčková.
Razantní opatření se dotknou i práce krajských státních zástupců. Také oni budou muset od září dojíždět do Brna. Je otázkou, jak dlouho je to bude bavit. Na pobočce v Jihlavě se budou i nadále řešit pouze civilní spory. „Uvažujeme o posílení občanskoprávního úseku," podotkla Miroslava Sedláčková.
To je asi jediná dobrá zpráva, jinak se justiční systém v kraji propadl o několik let zpátky a desítky milionů ze státní kasy, investovaných do rekonstrukce justičního areálu v Jihlavě, byly zřejmě vynaloženy zbytečně.
Co stojí za tolik neutěšeným stavem soudnictví na Vysočině?
Areál za miliony je poloprázdný
Především jde o to, že pobočka krajského soudu potřebuje kvalifikované trestní soudce s krajskou praxí. Jenže do Jihlavy se nikdo ze zkušených soudců nehrne. Zlou krev dělají i stáže krajských civilních soudců u trestní agendy.
Druhý problém je, že se Vysočina v tomto směru znovu ocitá na periférii politického zájmu. Justiční areál v Jihlavě byl zrekonstruován v roce 2007 v prostorách budovy staré nemocnice. Kromě okresního soudu byla přistavěna i část pro pobočku krajského státního zastupitelství a probační a mediační služby. Pro tehdy čtrnáct soudců bylo vybudováno šest velkých a pět menších soudních síní, které jsou stejně jako kanceláře soudců všechny klimatizované a vybaveny počítači i audio a videotechnikou.
V budově je 99 kanceláří. Mnoho z nich už dnes zeje prázdnotou. V přízemí je velín justiční stráže s počítačovým vybavením, který monitoruje bezpečnost celé budovy. Vazebně souzení lidé jsou do soudních síní dopravováni výtahem, takže prakticky nepřicházejí do styku s lidmi na chodbách. V přízemí jsou také cely pro vězně.
Daňové poplatníky přišla tato investice na 267 milionů korun. Tehdy se mělo blýskat na lepší časy. „Pevně doufám, že jde o první předstupeň k tomu, aby na Vysočině dlouhodobě fungovala plnohodnotná krajská justice. Jedině tak můžeme dokončit reformu, která před několika lety začala," prohlásil v květnu 2007 při stříhání pásky tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Jenže se mýlil. Po šesti letech je vše jinak.
Brno: Krajský soud nepotřebujete
„Zřízení pobočky nebylo záměrem Krajského soudu v Brně, ale šlo o politické rozhodnutí, krajský soud vždy dokládal, že pro zřízení pobočky v Jihlavě není dostatečný nápad agend s výjimkou odvolací civilní agendy, což se v praxi potvrzuje," říká dnes mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.
A to je další problém. Vysočina doplácí nejen na to, že je krajem s nejmenší kriminalistou, ale i naprosto bezprecedentním soudním systémem, který je rozložen mezi tři krajské soudy: v Hradci Králové (pobočka Pardubice), v Českých Budějovicích (pobočka Tábor) a v Brně.
Hejtmana kraje Jiřího Běhounka (ČSSD) nový vývoj nijak nepřekvapil. „Bohužel se nám nepodařilo justiční systém v kraji sjednotit tak, jak se to povedlo u policie a hasičů. Politicky se s tím nedá nic dělat," reagoval Jiří Běhounek.
To, že lidé budou muset nyní dojíždět do Brna, je podle něj sice nepříjemné, ale obyvatelé Pelhřimova a Havlíčkova Brodu také musejí dojíždět k soudním líčením v Táboře a Pardubicích.