Týká se to samozřejmě i třebíčských obchodů, které čelí nájezdům dárkuchtivých zákazníků.

Kolik lapků dokážou ostrahy odchytit, to záleží na kvalitě detektivů a všímavosti personálu.

Za poslední dva měsíce má jen třebíčská městská policie (MP) nahlášeno 24 případů, každý druhý den nějaký.

„Asi nejvíc je toho z Kauflandu, jednak tam funguje dobrá ostraha, a pak je tam přece jen velký pohyb lidí,“ uvedla mluvčí MP v Třebíči Lucie Molčanová.

Kradou všechny skupiny zákazníků

Krade se kde co a pobertové se rekrutují ze všech skupin obyvatel malými dětmi počínaje, starými lidmi konče. Jsou mezi nimi ženy i muži, bezdomovci stejně jako dobře postavení vysokoškolsky vzdělaní občané.

„Před pár dny patnáctiletý hoch z Třebíče strčil v Bille do kapsy čtyři vánoční přáníčka. Škoda asi za stovku. Krom toho, že si utrhl pořádnou ostudu, ve správním řízení dostane pokutu až dva tisíce korun,“ zmínila Molčanová. Klukovina se mu tedy hodně nevyplatí.

V Intersparu zase 57 letá žena zkusila odcizit nákup za 347 korun. Přesně tolik stojí sladká tyčinka, pivo, doplněk stravy v tabletách a vepřová kýta. Co vyfasuje ve správním řízení? Bloček se sumou ve výši až 15 tisíc korun a pokud se zjistí, že se vyznamenala opakovaně, čeká ji soud.

Ani HyperAlbert v nové nákupní zóně netrpí nedostatkem zlodějů.

„Nedávno se jeden muž pokusil projet přes pokladu bez placení s nákupním vozíkem plným zboží. V tomto případě přispěli k jeho zadržení ostatní zákazníci u pokladny. Při krádeži zboží nebo okradení zákazníka okamžitě voláme policii,“ prozradil Libor Kytýr, mluvčí Aholdu, pod který market spadá.

Přímo kapesní krádeže policisté v Třebíči hlášeny zatím nemají. Je ovšem otázkou, zda se jim na stůl všechny případy dostanou.

„Někdo mi šlohl v Kauflandu peněženku, naštěstí si do ní nedávám karty a občanku. Měl jsem tam něco přes čtyři stovky a bylo mi jasné, že je to bez šance. Ani jsem na policajty nešel, protože bych jen strávil hodiny sepisováním papírů,“ konstatoval čtyřicetiletý Mirek z Jaroměřic.

K tomu mluvčí MP Třebíč Lucie Molčanová včera poznamenala: „Byť jsme udělali preventivní akci, v níž jsme upozornili, že není dobré nechávat auto nacpané nákupy na parkovišti před obchodem, dnes dopoledne při pochůzce jsme s kolegy zaznamenali vozidla plná věcí. To je pro případné nezvané hosty snadný cíl.“

Nárůst krádeží

Loni za stejné období, tedy od poloviny října do poloviny prosince třebíčští městští strážníci vyjížděli k 19 případům krádeží v supermarketech.

Vzhledem k tomu, že katastrálně před přestěhováním patřila do Třebíče ještě stará Hypernova, je letos patrný mírný nárůst.

Článek "Nezvaní hosté vnikli k důchodcům až do domu" si přečtěte zde.