„I takovým prostředkem se budeme snažit tento nešvar minimalizovat," potvrdil starosta Březníku Ladislav Malach.

Obec hospodaří s přibližně 35 hektary lesa a podle těžebního plánu prodává dřevo na pilu i lidem jako palivo. Krádeže tam nejsou ojedinělé. „Musím to zaklepat, ale zatím jde o drobné prohřešky. Že by sem najížděly firmy a kácely stojaté dřevo, se neděje. Spíš jsou to jedinci, kteří se snaží si takto přilepšit. Bohužel na úkor obecní pokladny," poznamenal starosta obce.

Podobné zkušenosti mají také v Rudíkově. „Větší část lesních pozemků se nám podařilo v loňském roce prodat, s krádežemi jsme se ale setkávali poměrně často. Lidé z obce se s tím také potýkají," líčila starostka Jana Nožičková.

Krádež u Klučova

Třebíčští policisté aktuálně prověřují zmizení dřeva od Klučova, ke kterému mělo dojít v první polovině února. Jde zároveň o poslední případ, kterým se zabývají. „Neznámý pachatel vytěžil v místech zvaných Smoha celkem sedm stromů. Jednalo se o smrky a modřín," řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Těžba je ale podle ní jen jedním ze způsobů odcizení dřeva. „Běžněji k tomu dochází ze skládek, které si vlastník lesa připravil k dalšímu zpracování," podotkla.

V minulosti se o tom přesvědčili třeba v Rudíkově. „Složené dřevo vydrží v lese tři dny, pak už je hledáte marně," poznamenala starostka Nožičková.

Z její strany zatím žádné trestní oznámení k policistům nedoputovalo, v Březníku o tom nyní uvažují. „Uvědomujeme si ale, že pokud někoho nechytíme při činu, je to těžko řešitelná věc. Je potřeba, aby si lidé více všímali," zamýšlel se starosta Malach.

Zpozorovat krádež je však podle Kroutilové obtížné. „Pachatelé při tom nejsou ničím nápadní, a to ani v případě použití těžké techniky. Když uvidíte v lese někoho s motorovou pilou, tak vám na tom nepřijde nic zvláštního," mínila. „Souvisí s tím i to, že nám většina krádeží není ani hlášena," dodala.

Poškození majitelé přicházejí při krádežích nejčastěji o tisíce až desetitisíce korun.