Ještě než stačil projít pokladnou bez zaplacení, zastavila ho prodavačka. Žena po něm chtěla, ať zboží vrátí. Rusó ale ženě vulgárně nadával a strčil ji do ramen, až upadla na zem. Zlodějíček pak prošel pokladnami. Přestože se ho ještě snažila pracovnice obchodu zastavit, Rusó utekl.

Jenže to netrvalo dlouho a Rusó byl dopaden a obviněn z loupeže. Okresní soud v Jihlavě ho nakonec poslal za loupež a další průšvihy do vězení na pět let.

Trest ale obžalovanému připadal přísný, proto se odvolal. Kauzu dostal na stůl Krajský soud v Brně, a ten zcela změnil právní kvalifikaci. Z loupeže udělal krádež a z pětiletého trestu ubral jihlavskému recidivistovi osmadvacet měsíců.

Žalobce se odvolal

Podle odvolacího soudu se totiž Lukáš Rusó dopustil krádeže už v prodejně. Do ženy pak strčil, protože se snažil si uchránit již odcizenou věc a mohl snadno utéct. S tím ale nesouhlasí jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

„Odvolací soud zcela pomíjí judikaturu týkající se znaků skutkových podstat trestných činů krádeže a loupeže. Podle tohoto ustáleného výkladu se totiž za moment zmocnění se cizí věci při krádežích v obchodních domech jednoznačně považuje moment, kdy pachatel s odcizeným zbožím projde přes pokladní zónu.

V daném případě však poškozená obžalovanému toto projití přes pokladní zónu znemožnila, když mu zastoupila cestu v pokladní uličce," vysvětlil Ivo Novák.

Z důkazů je podle žalobce jasné, že Rusó násilí použil ještě před tím, než prošel přes pokladnu, a čokolády si z prodejny odnesl po předchozím užití násilí, nikoli proto, aby si uchránil již ukradenou věc.

Novák se proto rozhodl podat přes Vrchní státní zastupitelství podnět k podání dovolání k Nejvyššímu soudu a byl úspěšný.

„Můj podnět byl úspěšný, protože vrchní státní zástupce se rozhodl dovolání podat," okomentoval aktuální vývoj Ivo Novák.

Na tahu je nyní Nejvyšší soud, který musí rozhodnout, zda šlo o loupež, nebo krádež. Zatímco žalobce a senát krajského soudu se dohadují o právní kvalifikaci, pro Lukáše Rusó, který si odpykává nižší trest, to znamená, že nad ním stále visí hrozba až pětiletého trestu.

Do třetice …

Pro jihlavského žalobce je to již třetí dovolání, které za svou praxi podal. Dvakrát uspěl. Kromě aktuálního případu jihlavského zlodějíčka jde ještě o kauzu muže z Jihlavy, který sledoval nájemníky ve svém bytě prostřednictvím kamery v koupelně. Muž byl tehdy Krajským soudem v Brně zproštěn viny z trestného činu poškozování cizích práv, ale Nejvyšší soud rozhodl, že je to špatně, a nařídil nové projednání celého případu. Zvědavý majitel bytu byl nakonec odsouzen.

Žalobce neuspěl u kauzy někdejšího náměstka jihlavského primátora Petra Pospíchala, který byl Krajským soudem v Brně osvobozen z přečinů poškození cizích práv a křivé obvinění. Pospíchal měl před lety na různé instituce rozeslat dopisy upozorňující na špatné hospodaření nemocnice, kde chvíli pracoval. Jihlavský soud ho dvakrát uznal vinným. Díky Nejvyššímu soudu se Pospíchalovi ale nakonec podařilo své jméno očistit.