„Horko“ bylo bezesporu partě, která si na Třebíčsku vyrazila do přírody v pátek 3. dubna večer. „Vyjížděli jsme k Náměšti nad Oslavou, kde skupinka minimálně sedmi osob trávila volný čas při opékání špekáčků. Tito lidé se zde pohybovali bez roušek. Zjištěné přestupky jsme oznámili správnímu orgánu,“ sdělila krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

Ilustrační foto
Na Vysočině je sto čtyřicet potvrzených případů. Na Třebíčsku dvaadvacet

„Opékači“ špekáčků porušili nařízení o volném pohybu osob mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest a o pobytu na veřejně přístupných místech v počtu větším než dvou osob. To je v dnešní době velký problém a hrozí mnohatisícové pokuty.

Při víkendových policejních kontrolách se ukázalo, že se stále objevují lidé, kteří venku nenosí roušku. Tento typ prohřešku tvořil největší skupinu. Policisté si podle mluvčí Čírtkové většinou vystačili s domluvou. Téměř všichni, které napomenuli, byť výjimky se našly, si ochranu obličeje nasadili.

Našlo se i několik opilců, kteří se pohybovali na veřejnosti, chovali se nepřístojně a skončili na záchytce v Jihlavě.

Policie ČR. Ilustrační foto.
Opilí byli oba, žena skončila v nemocnici, muž na záchytce

A když už lidi venku bez roušky neodhalila policejní hlídka, často je na linku 158 udal všímavý člověk. To stejné se stává, když někdo porušuje nařízenou karanténu nebo tráví čas v hloučcích na veřejnosti.