Podezřelý Aleš Fučík se před třemi lety hlásil do výběrového řízení na post ředitele vysočinské správy silnic. Kriminalisté od ledna prověřují balík asi dvaceti zakázek na měření hluku z let 2008 až 2011, u nichž zjistili, že byly až osminásobně předražené. Z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku je podezřelý bývalý technický náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚSV) Aleš Fučík.

Nyní vychází najevo, že doposud známý počet zmanipulovaných zakázek nemusí být konečný. Podle informací Deníku zjistili úředníci další nesrovnalosti v účetnictví z let 2006 až 2007. Vedení krajské správy už předalo policii 
k prověření další balíček třiceti až čtyřiceti pochybných finančních transakcí. „Šlo o naše vlastní zjištění, která jsme předali policii," potvrdil Deníku ředitel KSÚSV Jan Míka.

Kromě Aleše Fučíka padá tentokrát podezření ještě na další osobu. Jde o člověka, který u silničářů stále pracuje. Vedení silničářů nově vytipovalo finanční transakce mezi deseti až patnácti tisíci korunami, které byly třikrát až čtyřikrát předražené. Existuje podezření, že nakoupený materiál se vůbec nedostal 
k zaměstnancům správy 
a mohlo docházet ke kšeftování mimo firmu.

„Zatím jsem u žádného výslechu nebyl, a i kdyby, tak se nemám čeho obávat," reagoval včera sebevědomě Aleš Fučík.

Převádí majetek?

Vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková Deníku řekla, že zatím nepadlo žádné obvinění a kriminalisté případ nadále prověřují.

Během několika málo dnů by mohly být také známy výsledky kontroly krajského úřadu v Jihlavě v oblasti hospodaření KSÚSV v letech 2006 až 2007. Kontrola se zaměřila na větší zakázky spojené s nákupem techniky. „Výsledky kontroly by᠆chom měli mít v řádech dnů. Konkrétní závěry neznám. Mám pouze předběžné informace, že také v tomto období byly zjištěny nějaké problémy," řekl Deníku náměstek hejtmana Vysočiny pro dopravu Libor Joukl (ČSSD).

Úkolem policie je mimo jiné zjistit přesný tok peněz na podezřelých účtech, kde měly peníze z předražených zakázek končit. „Existuje podezření, že mohlo být zmanipulováno více zakázek, než jen ty na měření hluku," stručně okomentoval případ jihlavský státní zástupce Kamil Špelda.

Podle informací Deníku kriminalisté zjistili mnohem větší pohyb podezřelých peněz na účtech, než dosud prověřovali v souvislosti s asi dvaceti zakázkami na měření hluku. Kriminalisté se podle informací Deníku chystají také obstavit podezřelé účty. 
V této souvislosti Deník zjistil, že se Aleš Fučík v posledních týdnech začal zbavovat svého majetku převodem na jiné osoby. „Co dělám se svým soukromým majetkem, je moje soukromá věc. Mám víc aktivit a nejsou v tom žádné postranní úmysly, jak by se mohlo někomu zdát," vyjádřil se Aleš Fučík.

Udělat pořádek

Ten se v roce 2009 přihlásil do výběrového řízení na post ředitele KSÚSV společně s Janem Míkou. Třetí zájemce musel být vyřazen, protože výběrová komise přišla na to, že svou vizi okopíroval 
z webových stránek Karlovarského kraje. Post nakonec získal Jan Míka.

„Byl vybrán, protože prosazoval sloučení všech okresních správ pod jednu krajskou organizaci s přehlednějším řízením. Naopak pan Fučík se přikláněl ke staršímu modelu a my jsme cítili, že je potřeba ve firmě udělat administrativní pořádek," vysvětlil svůj pohled na věc Libor Joukl, který byl tehdy ve výběrové komisi.

„Do výběrového řízení jsem šel s tím, že jsem chtěl stavět na tom, co tam už bylo vybudováno. Sloučení jsem považoval také za dobrý nápad, ale byl jsem proti experimentům celoplošných akcí. Podle mého názoru by správa měla fungovat jako služba lidem," zmínil se Aleš Fučík.