Čtyři roky byl postrachem bankovních úředníků na jižní Moravě, na Vysočině ale také na Liberecku. Se zbraní v ruce přepadl celkem dvanáct poboček různých bank. Odnesl si milion a dvě stě tisíc korun. Tam, kde v roce 2006 loupit začal, tam také v pondělí skončil. Osudnou pobočkou se mu stala jemnická spořitelna.

„Před třetí hodinou odpoledne zadrželi policisté v Jemnici muže. Podezření se mužům zákona potvrdilo a další vyšetřování přineslo úspěch. V síti uvízl sériový lupič, který byl postrachem bank,“ potvrdila dopadení muže policejní mluvčí kraje Vysočina Dana Čírtková.

Podle mluvčí se k pachateli dostala policie ve spolupráci s veřejností. „Když bylo přepadení více, analyzovali kriminalisté jednotlivé případy. Snažili se najít společné znaky z jednotkových míst, kde muž pobočky přepadal. Na některá místa se totiž vracel. Navíc jsme požádali o spolupráci veřejnost prostřednictvím médií. Rozjela se pátrací akce a měli jsme připravena taková opatření, která zaručila, že pokud se muž objeví, mělo by se jej podařit zadržet. To se stalo v pondělí v Jemnici,“ nastínila cestu k dopadení lupiče Čírtková.

„ Díky všímavosti lidí se podařilo tohoto muže, který se zřejmě chystal k další loupeži, zadržet,“ řekl vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Pavel Peňáz.

Šokováni závěrem série přepadení jsou obyvatelé Damnic. „Nemohu tomu uvěřit. Jde o slušného kluka. Jednu dobu měl pronajatou požární nádrž, dělal akce pro děti. Je fakt, že delší dobu nebyl schopen opravit dům, na kterém měl asi rok rozdělanou střechu, ale nikdy by mě nenapadlo, že přepadal banky,“ řekla na adresu podnikatele, který v nedaleké Miroslavi provozoval prodejnu motocyklů žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

Všechna loupežná přepadení, kterých se sériový lupič dopustil, měla velice podobný scénář.
„Muž přišel dovnitř banky, přistoupil k přepážce a pokladní předložil lístek papíru s výhružným textem – vím, kde bydlíš, naval prachy. Vždy hrozil použitím střelné zbraně, kterou v ruce nebo schovanou pod bundou. Při některých loupežích nejdříve požadoval uložení určité finanční částky a přitom na papírku předložil požadavky na vydání peněz,“ upřesnila policejní mluvčí.

Na místa činu jezdil v dodávkovém vozidle, uvnitř kterého měl jízdní kolo. Auto zaparkoval na okraji města a k peněžnímu ústavu odjel na kole. Ve dvou případech odešel z banky s nepořízenou. „Při dvou přepadeních přijel na místo činu na motocyklu a i při přepadení měl na hlavě motoristickou přilbu, v ostatních případech se maskoval kšiltovkou, kterou měl nasazenou hluboko do čela,“ popsala Čírtková.

Ozbrojený lupič si loupežemi přišel na téměř milion a dvě stě tisíc korun. „Pachatel se k loupežím doznal a vyšetřovatelé ho v úterý obvinili z trestného činu loupeže. Za jeho skutky mu hrozí trest odnětí svobody v trvání dvou až deseti let“ dodala mluvčí.

Motivem trestné činnosti muže byla údajně finanční tíseň z pracovního a osobního života. „Při žádné ze dvanácti loupeží nebyl naštěstí nikdo zraněn. Při přepadení používal k výhružkám plynovou pistoli, kterou neměl nikdy nabitou. Soudce vyhověl požadavku na uvalení vazby, takže pachatel se v současné době nachází ve vazební věznici v Brně,“ uzavřela Čírtková.

Přehled loupežných přepadení:

1.Dne 27. září 2006 pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 10.05 hodin v Jemnici, vstoupil do pobočky České spořitelny, kde přistoupil k přepážce a pokladní předložil lístek papíru s ručně psaným blíže neurčeným textem, začínajícím Vím, kde bydlíš, nedělej hlouposti a požadoval vydání papírových pětitisícovek, přičemž v ruce držel střelnou zbraň. Pokladní mu vydala hotovost ve výši 121 200 korun.

2.Dne 5. února 2007 pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 13.30 hodin v Moravských Budějovicích vstoupil do pobočky České spořitelny, kde přistoupil k pokladně a po pokladní nejprve požadoval uložení svých peněz a následně na to jí podal lístek s ručně psaným textem Vím, kde bydlíš, naval prachy. Poté si rozepnul bundu a za páskem na břiše měl zastrčenou pistoli. Pokladní mu vydala celkem v hotovosti 136 490 korun.

3.Dne 27. listopadu 2007 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 14.30 hodin v Mikulově vstoupil do pobočky České spořitelny, kde pracovnici na přepážce předal lístek s ručně psaným textem Přepadení, dejte mi peníze a s pohrůžkou zbraně- pistole, požadoval vydání velkých a malých bankovek. Po vydání peněz vyšel ven a odejel na přistaveném jízdním kole. Škoda způsobená činí 110 300 korun.

4.Dne 12. prosince 2007 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 15.55 hodin v Železném Brodě vstoupil do pobočky České spořitelny, kde přistoupil k okénku hlavní pokladny a pokladní podal lístek s rukou psaným textem V klidu a všechno, mám pistoli, kterou na pokladní skutečně mířil. Protože pokladní zavolala na kolegyni a zvedla telefon, aby volala své vedoucí, pachatel se zalekl a z objektu utekl, aniž by byla způsobena majetková škoda.

5.Dne 20. prosince 2007 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 12.09 hodin v Jaroměřicích nad Rokytnou vešel do pobočky České spořitelny a.s., kde přistoupil k přepážce a pokladní předložil lístek s ručně psaným textem Dej mi peníze nebo tě zastřelím, dělej potichu a rychle. Při tom držel v ruce krátkou zbraň. Na základě toho mu pokladní vydala 43 500 korun.

6. Dne 4. ledna 2008 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí v Jemnici vešel do pobočky České spořitelny, kde přistoupil k pokladně a po pokladní požadoval vydání peněz tím způsobem, že jí podal lístek s ručně psaným textem dej sem peníze, hlavně velké, jinak budu střílet. Při tomto v ruce držel pistoli. Pokladní mu vydala hotovost ve výši 94 000 korun.

7.Dne 27. srpna 2009 v úmyslu zmocnit se cizí věcí pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 15.19 hodin v Hrušovanech nad Jevišovkou vstoupil do pobočky Komerční banky s motoristickou přílbou na hlavě, kde s pistolí v ruce přistoupil k pokladně, kde požadoval po pokladním vydání velkých bankovek. Ten mu dobrovolně vydal hotovost v celkové výši 318 500 korun.

8.Dne 21.září 2009 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí v Jemnici vstoupil do pobočky Komerční banky, kde v motoristické přílbě na hlavě přistoupil k pokladní a s pistolí v ruce přikázal vydání českých peněz. Poté, co mu pokladní sdělila, že české peníze jsou uzamčeny v pokladně, požadoval vydání bankovek EUR a při tom natahoval závěr zbraně. Pokladní mu vydala hotovost ve výši 2.600 EUR.

9.Dne 16. června 2010 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 16.27 hodin v Telči vstoupil do pobočky České spořitelny, kde nejprve na přepážce pokladny pod záminkou uložení finanční hotovosti 3.000 korun na dotaz vedoucí pobočky předložil list papíru v ručně psaným textem RYCHLE A VŠECHNO JINAK STŘÍLIM! VELKÉ BANKOVKY, přičemž v ruce držel černou pistoli. Protože mu pracovnice sdělila, že pokladna je uzavřena časovým zámkem, vyžádal si navrácení svých 3.000,-Kč a z pobočky ČS a.s. odešel, aniž by vznikla škoda.

10. Dne 21. června 2010 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 12:20 hodin vstoupil do pobočky České spořitelny a.s. v Moravských Budějovicích, kde nejprve po pokladní na přepážce požadoval vyměnit 50 Euro za české koruny a poté co mu pracovnice peníze směnila ji se slovy: Na tenhle účet je chci uložit předložil lístek, na kterém bylo napsáno:DEJ MI VŠECHNO RYCHLE. MÁM PISTOLI a přitom vytáhl pistoli černé barvy. Na základě této výzvy a pohrůžky mu pokladní mu vyndala na odkládací pult hotovostní přepážky finanční hotovost v bankovkách různých hodnot, které vzal a z banky odešel ven k připravenému jízdnímu kolu, na kterém odejel.

11. Dne 30. července.2010 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 14.52 hodin v Hrušovanech nad Jevišovkou vešel do pobočky Komerční banky, kde u přepážky po pokladním požadoval uložení peněz a poté předložil lístek s ručně psaným textem, že požaduje vydání peněz a při tom v ruce držel pistoli, kterou mířil na pokladního. Ten mu vydal částku nejméně 100 000 korun.

12. Dne 30. července 2010 v úmyslu zmocnit se cizí věci pod pohrůžkou bezprostředního násilí kolem 15.20. hodin v Mikulově vešel do pobočky České spořitelny a.s., kde přistoupil k přepážce s tím, že chce uložit peníze a poté předložil na lístku ručně psaný text, že se jedná o přepadení, že chce peníze anebo bude střílet a zpod bundy vytáhl pistoli. Po pokladní požadoval velké bankovky a po jejich vydání odešel z pobočky. Škoda způsobená České spořitelně činí nejméně 109 450 korun.