„Znám osobně jednoho z obžalovaných, Zdeňka Doležala,“ řekl soudce Jaroslav Krátký.

Pokud některá ze stran nevznese proti usnesení stížnost, kauzu převezme jiný soudce třebíčského soudu.

Případ si soudy přehazují jako horký brambor. Případ nejprve odmítl řešit Obvodní soud pro Prahu 9, po něm i městský soud v Praze. Až Nejvyšší soud věc přidělil třebíčskému okresnímu soudu.

Kauza souvisí s údajným podvodným čerpáním evropských peněz z evropských fondů na opravu zámku v Budišově. Spis má čtyři tisíce stran a figurují v něm tři obžalovaní: Bývalý poradce sociálnědemokra­tických premiérů Zdeněk Doležel, jeho kolega z úřadu Miloslav Řehulka a dřívější starosta Budišova Ladislav Péťa. Všichni jsou obžalování z trestného činu vydírání, Péťa navíc z nepřímého úplatkářství.

Kauzu odstartovala reportáž televize Nova, natočená skrytou kamerou. Skupina kolem bývalého poradce sociálnědemokra­tických premiérů Zdeňka Doležela a starosty Budišova Ladislava Péti měla údajně nadhodnotit náklady na rekonstrukci zámku v Budišově o třicet milionů korun. To ale policejní vyšetřování podle všeho neprokázalo. Hlavním bodem obžaloby je vydírání, kterého se měl dopustit Péťa, když po architektu Marku Řičářovi chtěl účetnictví Bono Publica, společnosti, která vznikla kvůli opravě budišovského zámku. Řičář reportéry TV Nova na kauzu navedl a dnes je jako korunní svědek pod ochranou policie.

Kvůli budišovské kauze policie zatkla i bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou z Třebíče. Trestní stíhání v jejím případě ale státní zástupce zastavil. Jourová byla podezřelá, že přijala úplatek dvou milionů korun v rámci příprav údajného podvodného čerpání peněz z evropských fondů na opravu zámku v Budišově. Nic takového se ale neprokázalo.

Pokus o třicetimilionový podvod nepotvrdil ani audit, který si nechalo zpracovat ministerstvo pro místní rozvoj.