Nejvyšší soud věc přidělil třebíčskému soudu, protože v jeho obvodu se měl odehrát nejzávažnější trestný čin, vydírání. Navíc má v regionu trvalé bydliště jeden z obviněných, bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa.


Třebíčský soud se bude případem zabývat v neveřejném jednání počátkem prosince. Do kauzy, která ovlivnila senátní i komunální volby před dvěma lety, se soudům příliš nechtělo. Případ nejprve odmítl řešit Obvodní soud pro Prahu 9, po něm i městský soud v Praze. Kde se věc má soudit proto musel určit Nejvyšší soud.


Kauzu odstartovala reportáž televize Nova, natočená skrytou kamerou. Skupina kolem bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a starosty Budišova Ladislava Péti měla údajně nadhodnotit náklady na rekonstrukci zámku v Budišově o třicet milionů korun. To ale policejní vyšetřování podle všeho neprokázalo. Hlavním bodem obžaloby je vydírání, kterého se měl dopustit Péťa, když po architektu Marku Řičářovi chtěl účetnictví Bono Publica, společnosti, která vznikla kvůli opravě budišovského zámku. Řičář reportéry TV Nova na kauzu navedl a dnes je jako korunní svědek pod ochranou policie.


Kvůli budišovské kauze policie zatkla i bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou z Třebíče. Trestní stíhání v jejím případě ale státní zástupce zastavil. Jourová byla podezřelá, že přijala úplatek dvou milionů korun v rámci příprav údajného podvodného čerpání peněz z evropských fondů na opravu zámku v Budišově. Nic takového se ale neprokázalo.


Pokus o třicetimilionový podvod nepotvrdil ani audit, který si nechalo zpracovat ministerstvo pro místní rozvoj.