Stopy vedou až do nejvyšších pater politické scény. Aktéry kauzy, kteří byli nejprve podezřelí z korupce, později z vydírání, spojuje pouze jediné: příslušnost k politické straně. Věra Jourová, Zdeněk Doležel a Ladislav Péťa byli členy ČSSD. Miloslav Řehulka byl sice nestraník, pracoval ale jako Doleželův zástupce v úřadu vlády sociálnědemokratických premiérů. Mezi sebou se někteří navzájem vůbec neznali.


To vyvolává podezření, že cílem kauzy mohla být snaha poškodit ČSSD před volbami na podzim roku 2006. Doležel po skončení soudního procesu řekl, že je o takové úvaze přesvědčen.


Viník z řad policie


„Pokud by se mělo prokázat, že jen něco je na tom pravdy, je to děs!“, říká obhájce zesnulého Ladislava Péti Oldřich Chudoba. Podle něj existuje důvodné podezření, že byl spáchán trestný čin úplně jiný, než soud v Třebíči projednával. Chudoba navrhl státnímu zástupci podání trestního oznámení na neznámého pachatele z řad Police ČR, která budišovskou kauzu sledovala a měla v ní najatého agenta. Státní zástupce Zdeněk Špaček připustil, že bude svým nadřízeným orgánům „signalizovat svůj názor na věc“.


Podle státního zástupce je podivná také činnost reportéra Janka Kroupy v celé kauze. Vyslovil otazníky zejména nad použitím nahrávacích a záznamových zařízení. „Techniku užíval takovým způsobem, že mě to až zaráží,“ řekl Špaček.


Že někdy dojde k objasnění pozadí celé kauzy, si ale nemyslí ani jedna poškozených, bývalá náměstkyně ministra Věra Jourová. „Nevěřím, že se někdy dozvím to, co mě zajímá nejvíc: kdo tahal za šňůrky, kdo dal pokyn k uvalení vazby. Kdo mou likvidaci nastartoval a pohlídal, aby byla vykonána,“ uvedla již dříve Jourová.


Kdo to zaplatí?


Podle ní je znepokojující, že je u nás systémově možné „likvidovat nevinné lidi v rámci špinavých politických her“.


To připouští i obhájce Miloslava Řehulky Petr Jurák. „Je mi z toho smutno, když si uvědomím, že každý z nás se stává cílem. Stalo se to a dnes se to nedá vymazat,“ řekl.


Jourová poukázala i na finanční rozměr kauzy. Sledování podezřelých a ochrana svědků musely stát nemalé peníze. K tomu lze podle ní přičíst ztrátu na daních, které by zaplatila, kdyby místo vazby mohla pracovat. „Když pominu, že mi to vzalo kus života, zajímalo by mě, kdo to všechno zaplatí,“ zmínila.