Podle dosavadního vývoje je zřejmé, že obžaloba stojí na poněkud vratkých nohou. Zejména Řehulkův podíl na násilí zatím žádný ze svědků nepotvrdil.

Aktéři se navzájem ani neznali

Jednotliví aktéři kauzy se mezi sebou ani vzájemně neznají. Doležel s Řehulkou vypověděli, že architekta Řičáře nikdy neviděli, Řehulka se neznal ani s třetím obžalovaným, bývalým starostou Budišova Ladislavem Péťou.


Jeho soud obžaloby zprostil, protože letos na jaře zemřel.


„Vydírat Řičáře měl Péťa a nějací lidé z jeho bezprostředního okolí z Budišova. Nezaznělo jméno Řehulky a Doležela,“ řekl svědek Aleš Vébr, který v případu hrál aktivní roli agenta televize Nova.


Obžaloba se tak může opřít pouze o tvrzení utajovaného svědka, který byl pro změnu spolupracovníkem policie. Ten s Doleželem i Řehulkou manipuloval a tvrdí, že Doležel vymáhání účetnictví řídil.


Získal účetnictví za  zvláštních okolností


Účetnictví společnosti Bono Publico Řičář u sebe držel ještě v době, kdy už ve společnosti nepůsobil, a odmítal je vydat.


Že účetnictví získá, nabídl Péťovi sám utajovaný svědek. Také to za zvláštních okolností provedl. Řičáře i s účetnictvím naložil do svého auta v určitý den a hodinu na benzinové čerpací stanici u Jihlavy.


Řičář přitom tvrdil, že o místě jeho pohybu věděla pouze jeho rodina.


Vedle utajovaného svědka, který pracoval pro policii, a agenta televize Nova hrál do určité míry roli i Řičář.


I jeho televizní reportéři monitorovali, byl zároveň pod ochranou policie.


Rozsudek bude do konce  července


To vše může posílit pozici obhájců, kteří se od počátku opírají o alternativu zmanipulování celé kauzy. Hlavní líčení bude u třebíčského soudu pokračovat opět v pondělí. Rozsudek chce soudce Vilém Machálek vynést nejpozději 28. července.