Obžaloba kladla bývalému tajemníkovi sociálnědemokra­tických premiérů Doleželovi a úředníku ministerstva zemědělství Řehulkovi za vinu podíl na vydírání architekta Marka Řičáře. Soud ale oba muže osvobodil. „Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který jsou oba obžalovaní stíháni,“ řekl předseda senátu Vilém Machálek.

Obhájci nemuseli překládat žádné vlastní důkazy. Nevinu obžalovaných nakonec prokázaly argumenty obžaloby, nahrávky policejních odposlechů. Z nich je mimo jiné zřejmé, že značnou roli v příběhu sehrál nastrčený agent policie, který schůzky všech aktérů kauzy organizoval. Z nahrávek je mimo jiné patrné, že architekt Řičář měl společnost Bono Publico opustit dobrovolně, dokonce pro něj za to byla připravena kompenzace tři miliony korun. Architekt Řičář přitom policii tvrdil, že byl k odchodu nucen a cítil se proto ohrožen.

V procesu byl obžalován i bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa. Toho soud obžaloby zprostil, protože letos v květnu zemřel. Péťův obhájce Oldřich Chudoba považuje výsledek soudu za satisfakci nejen pro Péťovu rodinu, ale pro celý Budišov. „Lidé si tam nyní mohou říct: Měli jsme dobrého starostu,“ podotkl.

Státní zástupce Zdeněk Špaček si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Počká na doručení rozsudku. Podle jeho mínění se Doleželovo jednání dalo kvalifikovat jako příprava k trestnému činu vydírání. Špaček ale připustil, že se zřejmě odvolávat nebude.

Obžalovaní rozhodnutí soudu přivítali, a budou žádat odškodnění. Oba byli od roku 2006 stíháni, několik měsíců strávili ve vazbě. Kauza je profesně i mezilidsky poškodila. Jaké konkrétní kroky učiní, zatím neřekli, podle Doležela se tak stane zcela nepochybně. „Chci, aby se tohle nemohlo už nikdy opakovat,“ zdůvodnil.

Omluvu a finanční odškodnění od státu žádá i bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. Na počátku kauzy Budišov byla obviněna z korupce a měsíc vězněna ve vazbě. Chce odškodnění ve výši 3,5 milionu korun jako náhradu škod. Navíc požaduje omluvu od Městského státního zastupitelství, které na její kauzu dohlíželo.

Architekta Marka Řičáře, který na případ upozornil, policie nedávno obvinila z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz. Podle policie nevyužil správně patnáctimilionovou dotaci od ministerstva pro místní rozvoj pro obecně prospěšnou společnost Bono Publico.

Kauza Budišov začala před třemi lety. Policie na podzim 2006 zatkla starostu Budišova Ladislav Péťa, bývalého poradce sociálnědemokra­tických premiérů Zdenka Doležela, úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku a náměstkyni z ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. Důvodem bylo podezření, že chtěli zpronevěřit peníze z evropských fondů.

Policie je podezřívala z toho, že chtěli nadhodnotit cenu rekonstrukce zámku v Budišově zhruba o 30 milionů korun. Peníze si pak měli rozdělit mezi sebou.

Audit ministerstva pro místní rozvoj ale prokázal, že v projektové dokumentaci nebyla žádná chyba, manipulace nebo úmysl. Trestní stíhání Věry Jourové státní zástupce loni v srpnu zastavil. Péťu, Doležala a Řehulku k soudu žalobce nakonec poslal kvůli vydírání architekta Marka Řičáře, který na údajnou manipulaci s dotacemi EU upozornil. Bývalý starosta Péťa se konce procesu nedožil, zemřel na začátku května na rakovinu.