„Lidi jsou více doma a více se hádají. Pomyslné saze bouchají o to víc,“ podotýká Novák, což ilustruje na posledním případu z Jihlavska, který skončil uvalením vazby na muže, který napadl svou ženu. Tento týden ve čtvrtek 12. listopad byl Okresním soudem v Jihlavě vzat do vazby.

„Vztah se mezi nimi pokazil mimo jiné kvůli narůstajícím dluhům partnera. Žena už to dál nechtěla snášet a chtěla se rozvést. Jenže muž to neunesl a poté, co ženu napadl, byl vykázán ze společného obydlí. Ženu přesto několikrát a opakovaně kontaktoval a vyhrožoval ji smrtí. Nepomohlo ani opakované obvinění,“ popsal případ Novák, který varuje, že každý týden mu jako státnímu zástupci na stole přistane pět až sedm věcí násilného ražení.

Ne vždy je to ale domácí násilí. Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové je počet případů domácího násilí na Vysočině srovnatelný s loňským rokem.

„Přesná čísla nemám, ale je to podobné jako loni,“ podotkla Čírtková.

Za celý loňský rok řešili policisté na celé Vysočině celkem 421 případů se znaky domácího násilí. Ze společného obydlí museli vykázat 73 lidí, deset z nich opakovaně. V drtivé většině šlo o muže, čtyřikrát o ženy.

Nijak dramaticky to na Vysočině nevidí ani vedoucí poradny Bílého kruhu bezpečí v Jihlavě Antonín Křoustek.

„Neřekl bych, že letos na Vysočině nějak výrazně přibylo domácího násilí. Podle mé zkušenosti ale mají oběti mnohem větší problémy vzhledem k současné uzavřenosti o domácím násilí s někým mluvit. Kvůli tomu jsou pak dopady na oběti mnohem devastující,“ upozornil Křoustek.