Definitivně o tom rozhodl už minulý týden v úterý 10. května odvolací senát Krajského soudu v Brně. Kromě trestu nesmí Teltscher čtyři roky na zápasy tří nejvyšších hokejových soutěží v zemi. Rozsudek je pravomocný. Odsouzený si může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Jenže využití tohoto mimořádného opravného prostředku nemá odkladný účinek, proto bude muset Teltscher v nejbližší době nastoupit výkon trestu.

Teltscher je dvanáctkrát odsouzený recidivista. Osmkrát byl trestán za násilnou trestnou činnost. Výtržnost na jihlavském stadionu navíc ztropil v podmínce. „Obžalovaný je nebezpečný násilník a rváč, který opakovaně páchá trestnou činnost pod vlivem alkoholu. Jakékoli snahy o jeho nápravu zatím selhaly, včetně léčby ze závislosti na alkoholu," míní Ivo Novák.

Jan Teltscher měl v době incidentu na stadionu v dechu 2,30 promile alkoholu. V tomto stavu nejprve vulgárními nadávkami provokoval fanoušky hostujícího týmu, načež byl vyveden pořadatelskou službou ven ze stadionu. Jenže po několika minutách se na stadion vrátil a znovu slovně třebíčské fanoušky dráždil. Také po nich plival a snažil se je napadat pěstmi. Pokračoval v útocích, i když se mu v tom snažila zabránit pořadatelská služba. Nakonec se pořadatelům podařilo Teltschera vyvést ze stadionu a předat ho policistům, kteří ho obvinili z výtržnictví a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Na začátku dubna se Teltscher před Okresním soudem v Jihlavě snažil soudkyni Terezu Jedličkovou přesvědčit, že už bude sekat dobrotu. To se mu nakonec povedlo, přestože státní zástupce Novák navrhoval, aby ho soud poslal do vězení. Soudkyně nakonec uvěřila slibům recidivisty a dala mu dvouletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu tři a půl roku a zákaz vstupu na stadiony. Ivo Novák se ihned po rozsudku odvolal.

NEADEKVÁTNÍ TREST

„Vzhledem k trestní minulosti obžalovaného a absenci plného doznání jsem považoval trest za neadekvátní," vysvětlil Ivo Novák, proč se odvolal. Soudkyně Tereza Jedličková tentýž den, kdy vynesla rozsudek, také rozhodovala o tom, zda Teltscher nastoupí ústavní protialkoholní léčbu. Dosud měl docházet pouze na ambulantní léčbu, protože většina jeho problémů se zákonem pramenila z nadměrného pití alkoholu.

Návrh na ústavní léčbu podali sami lékaři, protože Teltscher léčbu porušoval. Léčení mu už předloni nařídil Okresní soud v Havlíčkově Brodě v souvislosti s rozsudkem, v němž byl odsouzen k podmínce za jinou výtržnost. Teltscher soudu řekl, že se snaží abstinovat, ale někdy mu to „ujede" a dá si třeba i deset piv. Soudkyně nakonec rozhodla, že Teltscher ústavní léčbu nastoupit nemusí. Zdůvodnila to tím, že když mu dala poslední šanci a neposlala ho do vězení, tak mu ani nenařídí ústavní léčbu. Jenže ani toto rozhodnutí se státnímu zástupci nelíbilo a podal si proti němu stížnost. Tu ale včera vzal zpět, protože je spokojen s rozhodnutím Krajského soudu v Brně. „Ve chvíli, kdy odvolací soud poslal obžalovaného do vězení, tak na ústavní léčbě netrvám," dodal Novák.