Firmu pachatelé připravili o necelé dva miliony korun. Obžalovaní u soudu popisovali, jak vyvážení barevných kovů z podniku probíhalo.

Podle dosavadních zjištění v Tokozu kradli zcela systematicky. Postupně si vytvořili spolehlivý systém, při kterém se jim dařilo nakládat a zároveň vyvážet tuny zinku a hliníku z firmy za plného provozu a naprosto bez povšimnutí.

„Využívali jsme klidnějších odpoledních směn a zároveň toho, že ve skladech neexistovala zpětná kontrola," popsal jeden z obžalovaných Jaroslav Dolanský. Kvůli nedostatečné kontrole mohl gang přes vrátnicí odjíždět s falešnými fakturami se zcela smyšlenými údaji.

Barevné kovy ve formě cihliček, naskládaných na přepravní palety, nakládali pachatelé na minimálně dvě dodávky, které se při trestné činnosti střídaly. Do jedné se najednou vešlo až dvě a půl tuny materiálu, do druhé maximálně čtyři tuny. Celkem zloději ze žďárského podniku podle předběžných výslechů vyvezli zhruba 49 tun zinku a 25 tun hliníku. Zmocněnkyně poškozené firmy Darina Švábová u soudu přednesla, že pachatelé svou činností způsobili škodu za zhruba 1,9 milionu korun.

Na dluhy i do herny

Peníze obžalovaní používali na různé účely, většinou na placení vlastních dluhů, ale třeba také na hraní hazardních her. „Velkou část peněz, asi čtyři sta tisíc, jsem prohrál v automatech," připustil Patrik Tobolka.

Tobolka v gangu fungoval většinou jako dopravce, takže si z části vydělaných peněz pořídil i novou dodávku, a jakmile se „kšeft" rozjel, pokoušel se od kompliců sám surovinu nakupovat a dál ji přeprodávat. Podle prvotních zjištění se mohly barevné kovy ze Žďáru dostat až do Německa, většinou však končily ve výkupnách šrotu na Žďársku a v Kraji Vysočina.

Obžalovaní před soudem připustili, že při své činnosti riskovali, protože si byli vědomi toho, že dovážet do sběren průmyslové suroviny úhledně zabalené a hlavně v enormním množství není normální a minimálně v jednom případě také u výkupců neuspěli. Aby se pojistili před zbytečně vysokým rizikem, strhávali v některých případech aspoň z palet firemní loga a materiál před potenciálními zákazníky vydávali za vlastní.

S trestnou činností pachatelé pokračovali až do doby, kdy se o případ začala zajímat policie. Středeční soud závěrečným verdiktem neskončil. Kauza bude před žďárským soudem pokračovat.