Směnárnice bankovku nepřijala a rovnou zavolala policii. Muž si tak zadělal na problémy se zákonem, které pro něj mohou skončit až dvouletým vězením.

„Šlo o padělek té nejhorší kvality. Bankovka byla dokonce z části opatřena čínskými znaky,“ řekl Deníku jihlavský státní zástupce Jan Vystrčil. O výši trestu teprve rozhodne Okresní soud v Jihlavě. „Pokud je naprosto zřejmé, že je bankovka padělek, navíc té nejhorší kvality a rozpoznatelná na první pohled, je možné podobné případy z pohledu zákona posuzovat jako mírnější trestný čin podvod, nikoli padělání a pozměňování peněz,“ upozornil Vystrčil.

Falešná tisícikoruna

Loni například jednadvacetiletý mladík platil hned dvakrát falešnými bankovkami na společenské akci, která se konala začátkem srpna na louce u Horního rybníka v Hrotovicích na Třebíčsku. Při placení nápojů mladík vědomě obsluze platil za nápoje padělanou tisícikorunou, kterou vydával za pravou. Kauzou se ve čtvrtek 2. března zabýval Okresní soud v Třebíči. Rozsudek ale nepadl. „Hlavní líčení soud odročil na duben kvůli výslechu dalších svědků a doplnění dokazovaní,“ informovala mluvčí třebíčského soudu Jaroslava Valášková. Mladíkovi hrozí za šíření falešných peněz tři až osm let vězení.

Policie. Ilustrační foto.
Policista si nechal pokutu pro sebe, u soudu na Vysočině mu hrozí až pět let

Policisté po celé Vysočině v loňském roce řešili celkem čtrnáct případů týkajících se zločinu padělání peněz. O rok dříve to bylo pouze pět případů. Podle policie čísla ovlivnila pandemie koronaviru a celoplošného lockdownu. „Tento typ kriminality je na ústupu. Rok 2021 byl ve znamení covidu, takže lidé se méně pohybovali v místech, kde lze takové bankovky uplatnit. Jinak se v naprosté většině jednalo o nepříliš zdařilé padělky a o jednotlivé případy bankovek – nešlo o žádné série. Padělky se týkaly českých bankovek i ostatních měn jako euro a dolar,“ vysvětlila policejní mluvčí Dana Čírtková.