Než se na to přišlo, vybraly přes internet stovky tisíc korun. Přispěli lidi z celé republiky. „Obě ženy jsou obžalované z trestného činu podvodu. Obžalobu jsem poslala k Okresnímu soudu v Havlíčkově Brodě 15. dubna. K policejnímu vyšetřování jsem neměla žádné zásadní výhrady,“ informovala Tománková.

Obžalovaným hrozí v případě prokázání viny u soudu trest od jednoho do pěti let. Podle informací Deníku Vysočina jde o dvaačtyřicetiletou Vladimíru Konečnou a její devatenáctiletou dceru.

Obžaloba obě ženy viní z toho, že v průběhu roku 2017 založily na sociální síti Facebook uzavřenou skupinu Podpora pro Vojtíška. Jejím prostřednictvím žádaly dárce po celé republice o peníze a materiální pomoc. Podle zjištění kriminalistů šlo ale o smyšlenou osobu. Podvedeno bylo podle detektivů nejméně 158 lidí z celé republiky. Obžalované se obohatily o zhruba dvě stě šedesát tisíc korun a další materiální pomoc v celkové výši téměř dvaačtyřicet tisíc korun.

Stránky na sociální síti podle kriminalistů spravovaly další dvě ženy. Jedna, která v průběhu vyšetřování zemřela, byla přímo napojená na obě obžalované a předávala informace druhé správkyni, jež si ale získané informace dále neověřovala a na sbírku také sama přispívala. „Neověřené informace o sbírce zároveň předávala dalším členům skupiny a tím rozšiřovala počet přispěvatelů, zejména z okruhu svých známých, kteří pak na sbírku zasílali finanční nebo materiální příspěvky,“ podotkla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Vladimíra Konečná byla v dubnu 2018 odsouzena za rozsáhlé finanční podvody na tři roky. Z výkonu trestu byla propuštěna teprve nedávno.

Kdy začne soud, není zatím jasné. Kauzu dostal na stůl soudce Jan Doležal. Hlavní líčení zatím nebylo nařízeno kvůli omezené činnosti soudů v souvislosti s šířením onemocnění Covid -19. Soudy nejen na Vysočině se postupně vracejí k běžnému provozu velmi pomalu. Na další projednání čeká například také devět obžalovaných v mediálně sledované kauze pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Pod sutinami v roce 2014 zemřeli čtyři lidé. Ve věci padl jeden nepravomocný rozsudek. Odvolací soud ale případ vrátil brodskému soudu k novému projednání. (rm)