Třiaosmdesátiletý důchodce z Náměště nad Oslavou alespoň takto své přibližovadlo vždycky vnímal. Má už potíže, špatně chodí a bakelitový veterán z dob socialismu byl pro něj k nezaplacení.


To by ale nesměli Náměšť při svých potulkách letos 12. června navštívit dva sedmnáctiletí, tedy mladiství nenechavci, jeden z Blanenska, druhý z Kroměřížska.


Nejprve pokradli nějaké drobnosti v tamních obchodech, pak si koupili láhev sektu a vydali se na obhlídku terénu.


U domova důchodců je zaujal stařičký trabant, a tak si jej „vypůjčili“.


Udělali okružní jízdu zdejší malebnou krajinou, při ní postupně upíjeli z flašky, a když už nebylo co, kradenému autu stáhli okénka, vystoupili, zamkli jej a natlačili do vodní nádrže Vicenický žleb. Nad trabantem se zavřela hladina a hoši se vypařili.


Starý pán, jemuž vozidlo patří, se na policii přihlásil druhý den.


A na světlo světa se motorový utopenec podíval ve čtvrtek 24. července krátce před polednem.


„Doneslo se k nám po čase, co se stalo, a tak jsme povolali policejní potápěče z Brna. Voda v nádrži je kalná, chvíli hledali. Ve tři čtvrtě na dvanáct bylo auto s pomocí hasičů venku,“ informoval vedoucí oddělení Policie České republiky v Náměšti Martin Janda.


Hasiči při vytahování použili též norné stěny, protože uniklo malé množství provozních kapalin. Zabahněný tentokrát už vrak skončil na náměšťském Autovrakovišti Dvořák.


„Moc ti zloději chytří nebyli, protože utopili auto s plnou nádrží. Jinak ale už je nepoužitelné, půjde do šrotu, bylo pod vodou moc dlouho,“ uvedl jeden ze zaměstnanců autovrakoviště Lukáš Kopečný.


Mladíci ještě nejsou dospělí, vzhledem k jejich věku jim hrozí podmínka, někdy soud takové případy prostě odloží.