Z budovy bývalého dětského tábora u rybníka Vidlák tak zmizelo devadesát metrů čtverečních střešní krytiny za 235 tisíc korun. Na větší části střechy zůstala jen prkna se zbytky lepenky, zubaté okraje utrhaného plechu svědčí o hrubém zacházení. Zloději si pro lup přišli v noci z pátku na sobotu. Po půlnoci je ale vyrušil správce, který se vracel domů. Bydlí v areálu bývalého tábora v jednom z domků. Správce se ale o nočním zážitku příliš šířit nechce. „Nechci o tom mluvit, zeptejte se majitele,“ odvětil správce Stanislav Tušil.


Majitel objektu Jan Kedroň z Třebíče se z krádeže ještě nevzpamatoval. Zloději se totiž v úterý v noci vrátili na místo pro zbytek, který nestačili odnést. „Jedna třetina střechy zůstala na zemi,“ tvrdí Kedroň. Odvoz podle něj nemohl být úplně snadnou a nenápadnou záležitostí. Plech se kvůli spojům mezi jednotlivými tabulemi nedal jen tak srolovat. „Kvůli velkému objemu se to nedalo odvézt na vozíku,“ přemítá Kedroň.


Zabezpečení majetku je ale podle policisty Stanislava Rampíra z Policie ČR v Třebíči věcí majitele. To se týká i plechu, který zůstal po krádeži ležet na zemi. „Policisté majitele upozornili, aby si majetek zajistil,“ tvrdí Rampír.


Areál bývalého dětského tábora v Opatově je volně přístupný. Hlavní budova, ze které zmizela měděná střecha, je viditelně zchátralá. Jedno z oken je otevřené, jiná jsou vytlučená.


„Ukradnou mi i zbytek, já to neuhlídám. Nevím, jak budu škodu likvidovat. Chci to prodat,“ řekl Kedroň. Ke krádeži mědi došlo v Opatově letos už nejméně podruhé. Předtím se v dubnu ztratily nové okapové svody z pravoslavného kostela. Ve stejném období zmizely také nové měděné svody z opravovaného kostela v nedalekých Oříškách.


„Takové krádeže jsou mrzuté, vždyť obecní rozpočty nejsou bezedné,“ vyjádřil se místostarosta Opatova Josef Vaněk.