To před dvěma lety prožila bývalá třiapadesátiletá účetní, která se stala obětí dvou vyděračských útoků. Vše s ní tehdy prožívala i její třináctiletá dcera.

„Dodnes jsem se s tím, co se stalo, nedokázala smířit. Nejhorší je, že vážnými psychickými problémy trpí i dcera. Ta například odmítá jít večer vyvenčit psa, protože má stále strach, že se jí něco může stát," popsala v úterý u Okresního soudu v Jihlavě žena z obce na Jihlavsku.

Podle obžaloby, kterou k soudu podal jihlavský státní zástupce Ivo Novák, se žena stala obětí vydírání kvůli neshodám se svým bývalým zaměstnavatelem. Tím byla Firma GI Holding poskytující úvěry. Její majitel, padesátiletý Zdeněk Macek, se údajně s účetní pracovně rozešel ve zlém.

Žena v úterý u soudu vypověděla, že jen odmítala přijmout některé nestandardní praktiky firmy. Poté, co dostala výpověď, kontaktovala některé klienty a tvrdila jim, že je chce firma okrást. Kromě toho si měla zkopírovat firemní dokumenty a nárokovat nevyplacenou mzdu. Podle obžaloby byl toto motiv, proč se Macek rozhodl bývalou účetní vydírat. Na to si najal třiačtyřicetiletého Libora Hladkého. Ten se pak na vykonání vyděračských útoků podle obžaloby ještě domluvil s jednatřicetiletým Ondřejem Plašilem.

PLAŠIL I HLADKÝ 
SE PŘIZNALI

Plašil i Hladký se včera k útokům přiznali a podrobně vše popsali. Poškozené se omluvili a souhlasili s náhradou škody. Poškozená i její dcera chtějí po obžalovaných zaplatit jako odškodné dohromady přes šest set tisíc korun.

„Chtěl bych se omluvit za to, co se stalo vám i dceři. Nedávno se mi narodilo dítě, proto si až nyní dokážu představit, jaké to muselo být," řekl Hladký. Poškozená žena se v tu chvíli rozplakala. Hladký měl za vydírání ženy dostat od Macka dvakrát dvacet tisíc korun. Ty v obou případech dal Plašilovi. „Dělal jsem to kvůli tomu, že mi Macek slíbil pomoc s firmou," řekl soudu Hladký. Plašil prohlásil, že jeho motivací byly peníze. „Potřeboval jsem tou dobou peníze, protože jsem se chtěl stěhovat," uvedl.

Jenže Macek všechna obvinění odmítl. „Všechno popírám. Žádné peníze jsem Hladkému nedal, žádné výhružné SMS jsem nepsal. Myslím si, že je to spíš pokus o vydírání mé osoby," trval na svém Macek.

Jenomže se svou obhajobou to nebude mít vůbec lehké. Kromě toho, že bude muset čelit argumentům nejen obžaloby, která má například důkazy o tom, že v den, kdy mělo dojít mezi Mackem a Hladkým k předání peněz, vybíral Macek odpovídající hotovost z bankomatu, tak bude muset čelit i svým dvěma spoluobžalovaným, protože ti ho ze zosnování vydírání usvědčují. Macek se bude během následujícího procesu snažit většinu aktérů znevěrohodnit.

Libor Hladký je v kauze navíc jako takzvaný spolupracující obviněný, který kriminalistům pomohl rozkrýt celou trestnou činnost. Popsal, jak si ho Macek najal, protože mu poškozená dělala problémy, jak připravil obálku s ostrým nábojem, kterou polil Savem, a jak přichystal zápalné lahve. S Plašilem potom 19. května 2014 vyjeli do místa bydliště poškozené. Plašil vhodil obálku do schránky a před dům hodil dvě nezapálené lahve, které se roztříštily. Hladký pak ženě odeslal SMS zprávu plnou vulgarit a vyhrůžek.

DRUHÝ ÚTOK

Druhý útok se odehrál o měsíc později, 23. června. To už ale měla žena policejní ochranu, dům byl zabezpečen a prošpikován kamerami.

„Macek na mě tlačil, ať uděláme ještě jeden útok. Já jsem ale tušil, že z toho budou problémy," uvedl Hladký u soudu. Přesto se nechal Mackem přesvědčit. Doma měl dvě paintballové zbraně, z nichž s Plašilem stříleli po domě poškozené.

„Bylo to v noci, slyšeli jsme takové nepříjemné svištivé zvuky. Měly jsme s dcerou strach, proto jsme se schovaly pod postel a čekaly, až zasáhne policie," popsala své pocity poškozená žena. Policistům, kteří dům hlídali, ale střelci unikli. Hladký poté poslal ženě další SMS zprávu.
Libor Hladký si od spolupráce s kriminalisty slibuje, že od soudu odejde s mírnějším trestem. V minulosti už byl několikrát soudně trestán. V devadesátých letech dokonce dostal šestnáct let za vraždu svého komplice, kterého střelil dvěma ranami do hlavy, tělo rozčtvrtil a zapálil.
Ondřej Plašil byl trestán jednou za sprejerství, Zdeněk Macek trestán nebyl.

Za zvlášť závažný zločin vydírání, který měli všichni tři spáchat jako členové organizované skupiny, jim hrozí trest od dvou do osmi let vězení.

Kdy padne rozsudek, zatím není jasné. Jihlavská soudkyně Tereza Jedličková v úterý hlavní líčení odročila kvůli výslechu dalších svědků.