„Dovolenou jsme měli zkaženou. Vrátili jsme se dřív, protože nám sousedé volali, že nás vykradli. Přišli jsme o veškerou elektroniku a také o šperky. Naštěstí jsme doma neměli žádné peníze,“ vzpomíná žena.


Podle ostravské policejní mluvčí Gabriely Holčákové období dovolených znamená zvýšení počtu vloupání do obydlí. Zloději podle Holčákové většinou vypáčí zámek nebo dovnitř vniknou okny. „Pro lepší bezpečnost doporučuji bezpečností dveře v kombinaci s bezpečnostními zámky. Okna, zejména v přízemí, je vhodné opatřit bezpečnostní fólií,“ radí Holčáková.


Pozor si dejte hlavně na cennosti


Nenechavci si z bytů nejčastěji odnáší peníze, šperky a elektroniku. „Je dobré tyto věci umístit do schránek cenností, které jsou například v bankách,“ míní Holčáková.


Podle ní mohou vaši domácnost ochránit také dobré sousedské vztahy. Známý, který vybere přeplněnou poštovní schránku nebo vyvětrá byt, a tím vzbudí zdání, že uvnitř stále někdo je, poslouží více než drahá elektronika.


„Občasné rozsvícení, větrání, změna polohy záclon a podobně je pro zloděje signálem, že v bytě se někdo pohybuje,“ vysvětlila Holčáková s tím, že není dobré zatahovat rolety a žaluzie. Nebezpečné je také hovořit o svých dovolenkových plánech v restauraci a chlubit se svým majetkem na veřejnosti. „Pro zloděje mají takové informace cenu zlata,“ řekla mluvčí.


V každém případě je ale namístě mít vhodné pojištění. Rozhodnete-li se v domě či bytě ponechat cennější věci, je ideální pořídit si fotodokumentaci, poznamenat typ i výrobní čísla například elektrických spotřebičů.


„Při podezření na vloupání by lidé nikdy neměli vstupovat dovnitř, či dokonce po zlodějích uklízet. Je nutné ihned zavolat policii,“ uzavřela Holčáková.