Ve čtvrtek odešel cizinec, který tragickou nehodu zavinil, od žďárského soudu s trestem na osmnáct měsíců s podmínkou na tři a půl roku. Stejnou dobu nesmí řídit. „Cizinec byl uznán vinným z usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví,“ komentovala mluvčí žďárského soudu Klára Sklenářová. Rozsudek je pravomocný.

Cizinec tehdy seděl za volantem kamionu Iveco Daily a kvůli nezvládnutému manévru ve zúžení, srazil tři členy rumunské posádky osobního auta, kteří se pohybovali mimo vozidlo a řešili defekt na autě. Příčinou nehody bylo podle soudu porušení rychlosti v daném úseku dálnice, jehož limit byl značkou stanoven na 80 kilometrů v hodině. Jenže Srb se s kamionem do rekonstruovaného úseku řítil téměř stodesítkou. Kvůli tomu nestačil včas zareagovat na zaparkované osobní auto.

Alkohol. Ilustrační foto.
Muž v Jihlavě si ustlal ve křoví, měl přes pět promile

Srážce s lidmi, kteří se kvůli defektu na autě pohybovali kolem a neměli na sobě reflexní vesty nezabránilo ani to, že jejich auto mělo zapnutá výstražná světla a bylo označené výstražným trojúhelníkem. „Postupně srazil tři členy posádky osobního auta. Jednoho vláčel zaklíněného pod autem několik metrů. Zraněním neslučitelná se životem na místě podlehl. Do dalších dvou narazil. Muž a žena utrpěli vážná zranění, ale přežili,“ uvedla Sklenářová k obžalobě.

Tato nehoda byla jedna ze dvou tragických, které se na Vysočině v loňském roce na dálnici staly.

„Za celý loňský rok evidujeme na vysočinském úseku dálnice přes čtyři stovky nehod, při nichž dva lidé zemřeli a šest bylo zraněno těžce,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.